Dostępność cyfrowa 2024
Dostępny PDF
Standard dostępności WCAG 2.2 obowiązuje zarówno w odniesieniu do serwisów internetowych, jak i plików PDF. Skany dokumentów zapisane w formacie .pdf, (mamy ich sporo na stronie) nie spełniają kryteriów dostępności i powinny być poprawione.
Co możemy wprowadzić już dziś?
Zapisując i udostępniając dokument w formacie PDF najlepiej równolegle udostępnić jego oryginalną, tekstową wersję, np. w formacie edytora MS Word (DOC/DOCX). W ten zapewnimy pełną dostępność do informacji dla wszystkich użytkowników.
Gdzie sprawdzić czy dokument jest dostępny:
AcrobatPro:
https://helpx.adobe.com/pl/acrobat/using/create-verify-pdf-accessibility.html
Edytor MS Word:
Instrukcja tworzenia dostępnych dokumentów w programie Microsoft Word
1. Akapity / paragrafy
- Używaj czcionki o minimalnym rozmiarze 11 pt.
- Używaj czcionek bezszeryfowych: Arial, Helvetica, Calibri, Sans serif etc. Nie używaj czcionek szeryfowych do głównego tekstu, np. Times New Roman.
- Zapewnij widoczne światło pomiędzy akapitami / paragrafami tekstu.
- Nie używaj pustych akapitów / paragrafów (pustych linii SHIFT + ENTER) w celu zapewnienia odstępów pionowych. Zapewnij je poprzez funkcję Ustawienia akapitu we wstążce Narzędzia główne w zestawie opcji Odstępy (Przed i Po).
- Zapewnij odpowiednią interlinię. Może być to opcja domyślna po utworzeniu nowego dokumentu. Zaleca się ustawienie Interlinii jako Wielokrotne o wartości 1,13.
- Puste paragrafy możesz podejrzeć włączając narzędzie Pokaż wszystko dostępne we wstążce Narzędzia główne.
- Nie używaj kursywy dla całych akapitów / paragrafów.
- Nie używaj podkreśleń w celu wyróżnienia treści. Najlepiej zastosuj pogrubienie lub zmień rozmiar tekstu.
2. Nagłówki / śródtytuły
- Zapewnij strukturę nagłówków/śródtytułów w dokumencie. Używaj wbudowanych stylów Nagłówek 1, Nagłówek 2 etc. dostępnych we wstążce Narzędzia główne w sekcji Style. Zwyczajowo przyjęto, że Nagłówek 1 jest tożsamy z tytułem dokumentu.
- Ilość użytych nagłówków zależy od struktury i ilości treści dokumentu, np.:
Tytuł dokumentu (Nagłówek 1)
Wstęp (Nagłówek 2)
Rozdział 1 (Nagłówek 2)
Pierwszy śródtytuł rozdziału 1 (Nagłówek 3)
Drugi śródtytuł rozdziału 1 (Nagłówek 3)
Śródtytuł o mniejszej ważności (Nagłówek 4)
Rozdział 2 (Nagłówek 2)
- Staraj się zapewnić jakąkolwiek treść pomiędzy nagłówkami.
- Użyte nagłówki w dokumencie można podejrzeć w panelu Okienko nawigacji możliwego do włączenia we wstążce Widok (po zaznaczeniu pozycji Nagłówki).
Uwaga: Wszystkie nagłówki o pustej treści widoczne w panelu Okienko nawigacji należy usunąć.
3. Treść alternatywna ilustracji, zdjęć
- Zapewnij treść alternatywną dla umieszczanych wszelkich ilustracji, zdjęć, które przenoszą znaczenie, np. logo. Jeśli używasz jedynie obrazków dekoracyjnych zapewnienie treści alternatywnej nie jest wskazane.
- Word 2010 – po zaznaczeniu elementu wybierz z menu kontekstowego (Prawy klawisz myszki lub klawisz Menu) opcję Formatuj obraz, a następnie opcję Tekst alternatywny. W polu Opis wpisz krótką treść alternatywną.
- Word 2013 – po zaznaczeniu elementu wybierz z menu kontekstowego opcję Formatuj obraz, a następnie w panelu zaznacz opcję Układ i właściwości. Po rozwinięciu opcji Tekst alternatywny wpisz krótką treść alternatywną w polu Opis.
- Jeśli zamieszczasz jakiekolwiek obrazki w dokumencie zapisz dokument w formacie DOC, a nie DOCX.
4. Punktory i numerowanie / listy elementów
- Używaj funkcji opcji Punktory i Numerowanie dostępnych w sekcji Akapit we wstążce Narzędzia główne.
- W przypadku zagnieżdżania list zwracaj uwagę na odpowiedni poziom list wypunktowanych i numerowanych za pomocą narzędzi Lista wielopoziomowa dostępnego w sekcji Akapit we wstążce Narzędzia główne.
- Zapewnij odstępy pomiędzy elementami list podobnie jak w przypadku Akapitów tekstu.
- Nie zamieszczaj pseudo list elementów, np. rozpoczynając wiersze od znaku „–”.
5. Tabele
- Oznacz wiersz komórek nagłówkowych dla kolumn każdej tabeli, jaką umieszczasz w dokumencie. Zaznacz wiersz lub wiersze z komórkami nagłówkowymi i wybierz z menu kontekstowego (prawy klawisz myszki lub klawisz Menu) opcję Właściwości tabeli, a następnie zakładkę Wiersz. Tutaj zaznacz opcję Powtórz jako wiersz nagłówka na początku każdej strony.
- Staraj się zapewnić tabele regularne – zapewnij taką samą ilość komórek w każdym wierszu tabeli.
- W przypadku dużej ilości kolumn możesz użyć czcionki o mniejszym rozmiarze niż zalecany (11pt).
Uwaga: Nie scalaj komórek nagłówkowych tabel.
6. Nagłówek, część centralna i stopka dokumentu.
- Pamiętaj, że treści zamieszczone w nagłówku lub stopce dokumentu nie będą przetwarzane przez technologie asystujące po zapisie dokumentu do formatu PDF.
- Nie umieszczaj hiperłączy w nagłówkach lub stopkach dokumentu.
- Jeżeli chcesz zamieścić ważne informacje (np. dane teleadresowe) w nagłówku lub stopce dokumentu podziel dokument przynajmniej na dwie sekcje. W pierwszej informacje umieść w części centralnej, a w drugiej, np. w stopce dokumentu.
- Numerację stron zawsze zamieszczaj w nagłówku lub stopce dokumentu.
7. Hiperłącza / linki
- Każde hiperłącze / link musi mieć zrozumiałą treść. Nie używaj hiperłączy dla treści, które mało znaczą, np.: tutaj, tu, więcej, czytaj więcej etc.
- Nie używaj hiperłączy / linków dla treści zawierających niezrozumiałe adresy stron, np.:https://www.google.pl/?ei=o8wOWqzIHobdwAL2yYaADQ&q=UKE&oq=UKE&gs_l=psy-ab.3..0i131k1j0j0i10k1j0l7.938.1226.0.1471.4.3.0.0.0.0.171.314.0j2.2.0....
- Wszystkie hiperłącza / linki w dokumencie muszą posiadać podkreślenie.
8. Użycie koloru
- Nie używaj jedynie koloru w celu wyróżnienia treści.
- Jeśli używasz kolorów dla treści, koniecznie sprawdź jej odpowiedni kontrast w stosunku do tła, na którym została umieszczona. Zaleca się wykorzystanie darmowego i prostego w obsłudze programu Colour Contrast Analyser.
9. Tytuł dokumentu
1. Wpisz tytuł dokumentu w menu Plik, w zakładce Informacje, w sekcji Właściwości w polu Tytuł.
10. Zapis do formatu PDF
Podczas zapisu z formatu DOCX lub DOC do formatu PDF sprawdź w oknie Opcje, czy zaznaczyłeś pozycję Utwórz zakładki przy użyciu: Nagłówki, Właściwości dokumentu oraz Tagi struktury dokumentu dla ułatwień dostępu.
11.Dodatkowe informacje
Materiały wizualne – zdjęcia/ grafiki
Aby zapewnić dostępność zdjęć publikowanych na stronie internetowej, proszę o stworzenie opisu alternatywnego dla każdego przesłanego zdjęcia. Jest to niezbędne, aby osoby korzystające z czytników ekranu (niewidome i słabowidzące) mogły dowiedzieć się, co znajduje się na zdjęciach.
Zasady:
- Opis ten w 5–15 słowach musi informować, co widać na zdjęciu lub jaki przekazuje komunikat,
- Tekst powinien być precyzyjny, spójny i zwięzły,
- Podczas opisywania grafik nie należy używać takich zwrotów, jak: Na tym zdjęciu znajduje się . . . . Powinno się od razu napisać, co jest na zdjęciu,
- Jeśli na grafice znajduje się jakiś tekst – należy uwzględnić go w opisie alternatywnym.
Przykłady:
https://zpe.gov.pl/a/dostepnosc-grafiki—teksty-alternatywne/D11kvBpPl
https://www.gov.pl/web/premier
Uwaga! Opisy nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Można je zobaczyć klikając prawym przyciskiem myszy na zdjęciu i wybierając opcję „zbadaj element”. Zobaczysz wówczas kod HTML tej j strony. Informacja w atrybucie to właśnie opis alternatywny zdjęcia.
Instrukcja do pobrania:
Harmonogram prac
I KWARTAŁ – ROZPOZNANIE
a.) Wyłonienie zespołu koordynującego pracę nad wdrożeniem standardów WCAG 2.2 (Web Content Accessibility Guidelines) – cel: uzyskanie poziomu zaleconego AA
b.) Przeprowadzenie badania dostępności strony internetowej https://dcopih.pl/
c.) Stworzenie planu uwzględniającego: cele, planowane działania i ich rezultaty, budżet oraz harmonogram prac.
II KWARTAŁ – STWORZENIE NOWYCH STANDARDÓW
a.) Zaprojektowanie oraz wdrożenie jednego standardu dostępności wszystkich dokumentów oraz materiałów wizualnych publikowanych na stronach internetowych oraz w aplikacji mobilnej.
Implementacja istniejących dobrych praktyk internetowych z zakresu: używania prostego, przyjaznego języka, wyjaśnienie skrótów przy pierwszym użyciu, odpowiednie formatowanie tekstu (unikanie automatycznego dzielenia wyrazów, rezygnacja z automatycznego dzielenia obrazów, zapewnieniu odpowiednich odstępów między treściami))
b.) Wprowadzenie transkrypcji dla materiałów wideo, opisanie zawartości materiałów graficznych (alt).
c.) Wprowadzenie różnych form kontaktu z DCOPiH (głosowe, pisemne, w formie komunikacji wideo oraz wdrożenie dodatkowych rozwiązań tj. wideorozmowa z udziałem tłumacza języka migowego)
d.) Zapewnienie formularza (w formacie html) umożliwiającego zgłaszania problemów z dostępnością cyfrową na nowo powstałej podstronie POMOC
III KWARTAŁ –WPROWADZENIE ZMIAN
Poprawa archiwalnych materiałów tekstowych i wizualnych opublikowanych na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej po 23/09/2020 Stopniowe testowanie oraz wprowadzanie wszystkich zalecanych kryteriów.
IV KWARTAŁ – AUDYT KOŃCOWY
a.) Audytowany test dostępności cyfrowej przeprowadzony przez ekspertów oraz użytkowników.
b.) Wprowadzenie zmian oraz rozwiązań niezbędnych do uzyskania certyfikatu strony dostępnej cyfrowo.