napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  Chemioterapia  /  WSKAZÓWKI DLA CHORYCH W TRAKCIE CHEMIOTERAPII
Leczenie schorzeń towarzyszących

Chory kontynuuje leczenie schorzeń towarzyszących jak np. nadciśnienie, cukrzyca, czy astma i pozostaje w kontroli u odpowiednich specjalistów (kardiolog, diabetolog, pulmonolog, endokrynolog, itd.). W trakcie chemioterapii niektóre terapie lub dawki leków mogą wymagać zmian. Pacjent zawsze powinien wiedzieć jakie leki i w jakich dawkach przyjmuje (warto mieć przy sobie listę przyjmowanych leków), a w razie każdej zmiany zaordynowanej przez innego lekarza należy poinformować tym lekarza prowadzącego chemioterapię.

 
Leki wzmacniające i wspomagające, medycyna alternatywna

Należy poinformować lekarza o wszystkich dodatkowych metodach leczenia, które chory stosuje lub chciałby zastosować, w tym o preparatach witaminowych, wzmacniających, preparatach ziołowych i innych naturalnego pochodzenia, leczeniu energią itp. – część z nich jest przeciwwskazana w trakcie chemioterapii i może grozić ciężkimi powikłaniami, a także brakiem efektów leczenia onkologicznego. Gdy wystąpi taka potrzeba, lekarz prowadzący chemioterapię może zaproponować odpowiednie leczenie wspomagające.

 

Objawy uboczne chemioterapii

Leki chemiczne działają nie tylko na komórki nowotworowe, niestety równocześnie uszkadzają i hamują wzrost komórek prawidłowych. Może to powodować występowanie szeregu objawów niepożądanych. Ponieważ wrażliwość poszczególnych chorych i tolerancja leków różnią się, objawy te nie występują u każdego chorego w jednakowym stopniu. Wiele osób dobrze znosi leczenie chemiczne i rzadko odczuwa przykre dolegliwości, są jednak chorzy u których one występują. Warto pamiętać, że większość objawów niepożądanych możemy minimalizować lub całkowicie wyeliminować przez zastosowanie leków objawowych lub odpowiednie postępowanie. Objawy uboczne najczęściej dotyczą tkanek cechujących się szybkim wzrostem a więc występują: w szpiku kostnym, w śluzówce jamy ustnej i przewodu pokarmowego, skórze, mieszkach włosowych. Niektóre niepożądane skutki leczenia mogą wystąpić od razu po podaniu leków np. nudności i wymioty, inne po kilku tygodniach lub miesiącach. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zwykle omawia z pacjentem możliwe objawy uboczne danej terapii i możliwe powikłania oraz udziela mu wskazówek jak postępować aby objawy te zminimalizować lub zlikwidować.

 

Dieta
Wiele chorych onkologicznych jest w starszym wieku, więc na ich dietę wpływa nie tylko leczenie onkologiczne, ale też schorzenia towarzyszące. Cukrzyca, choroby wątroby, celiakia, zespoły złego wchłaniania wymagają ciągłego utrzymywania odpowiedniej diety, niezależnie od leczenia onkologicznego.
 
Przed chemioterapią można spożyć lekkie śniadanie. W trakcie leczenia i kilka dni po zaleca się dietę lekkostrawną, jedzenie zgodnie z zasadą „częściej w mniejszych porcjach” oraz duże ilości płynów (do około 2 litrów / dobę). Jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony chorób towarzyszących, poza tym okresem nie ma istotnych ograniczeń – zaleca się jedzenie zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.
 
Istnieje niestety wiele mitów dotyczących diety dla chorych na nowotwór lub poddawanych chemioterapii. Polecamy skonsultować taką dietę z lekarzem przed jej zastosowaniem. Wiele z tych diet to niekorzystne diety eliminujące niezbędne składniki odżywcze, które źle wpływają na ogólną kondycję organizmu i osłabiają jego siły do walki z chorobą. Podobnie spożywanie przez chorych dużej ilości surowych warzyw, szczególnie buraków, może pogorszyć stan chorego, chociażby przez nasilenie biegunek po chemioterapii. Nie zaleca się również spożywania owoców cytrusowych, szczególnie grapefruitów.
 
Niekiedy po chemioterapii, szczególnie w pierwszych dniach po podaniu cytostatyków występuje brak apetytu, mogą temu towarzyszyć zaburzenia smaku i zapachu (np. metaliczny smak potraw). Zazwyczaj jest to przejściowe i ustępuje z czasem. W razie potrzeby lekarz zaleci dodatkowe odżywki i / lub leki.
Skip to content