1. Rejestracja
Rejestracja ogólna
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
pl. Hirszfelda 12
53-413 Wrocław
Specjalistyczna Przychodnia Onkologiczna zaprasza wszystkich pacjentów do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnozowania i leczenia nowotworów.
W Przychodni obowiązuje system kolejkowy. Prosimy pacjentów o pobranie biletu w numeratorze, który znajduje się na parterze naprzeciwko informacji. Rejestracja ogólna czynna jest od poniedziałku do piątku: w godzinach od 7:00 do 16:00 w środy od 7:00 do 17:00
Podczas rejestracji personel medyczny zakłada Indywidualną Dokumentację Medyczną – Historię Zdrowia i Choroby na podstawie dokumentów potwierdzających tożsamość i innych danych uzyskanych od pacjenta, opiekuna, czy rodziny. Rejestratorka ustala pierwszy wolny termin wizyty w poszczególnych gabinetach konsultacyjnych oraz przybliżoną godzinę przyjęcia pacjenta.
Wymagane dane i dokumenty:
- dowód osobisty,
- imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, nr PESEL, adres zamieszkania / zameldowania wraz z kodem pocztowym, imiona rodziców,
- skierowanie do poradni, w której jest ono wymagane ( chirurgicznej, urologicznej, genetycznej, endoskopii, TK, MR),
- karta DiLO ( Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego),
- Pacjenci pierwszorazowi, zgłaszający się z Kartą DiLO lub z wynikiem, histopatologicznym przyjmowani są najszybciej jak to jest możliwe, nie później niż dwa tygodnie od daty rejestracji.
- Pacjenci kontrolni zarejestrowani telefonicznie po przybyciu zgłaszają się bezpośrednio do wybranego gabinetu, po pobraniu numerka.
- W przypadku niemożności zgłoszenia się w wybranym terminie na wizytę lekarską, prosimy co najmniej jeden dzień wcześniej zgłosić rezygnację.
- W przypadku, gdy system e-WUŚ nie potwierdza uprawnień do korzystania z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent zobligowany jest do podpisania oświadczenia w gabinecie specjalistycznym lub do pokrycia kosztów udzielonego świadczenia medycznego
Rejestracja telefoniczna na badania endoskopowe odbywa się:
- telefonicznie pod nr tel. 71/ 36 89 544 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 14:35,
- osobiście przy okienku nr 4 oraz w pokoju nr 8 – parter budynek H, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 16:30
2. Mapa szpitala
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
mapa lokalizacji:
pl. L. Hirszfelda 12
53-413 Wrocław
3. Przygotowanie do badań
4. Mammografia, Biopsja, USG
W ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta w wieku między 45 a 74 rokiem życia, powinna wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata. Rejestracja na mammografię: tel. 71/36-89-566 w godz. od 8:00 do 14:30
- Mammografia – jest badaniem nieinwazyjnym. Polega na ucisku i prześwietlaniu piersi promieniami Roentgena. Wykonywane są dwie projekcje: górno-dolna i skośna. W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki o średnicy nawet 2-3 mm, a także inne zmiany w piersi w bardzo wczesnym etapie, niemożliwe do wykrycia podczas samobadania. Nie wymaga specjalnego przygotowania.
- USG – badanie jest nieinwazyjne, wykorzystuje ultradźwięki przetwarzane na obraz. Metoda ta jest szczególnie przydatna do oceny piersi o budowie gruczołowej (np. u młodych kobiet) i pozwala wykryć palpacyjnie wyczuwalne guzki, a w przypadku większych zmian pomaga odróżnić wypełnione płynem torbiele od guzów litych. Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne. Przed przyłożeniem emitującej fale ultradźwiękowe sondy skóra smarowana jest specjalnym żelem. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
- Biopsja gruboigłowa – wykonywana jest przez małe nacięcie skóry , w które kilkakrotnie wprowadza się igłę do biopsji. Zostaje pobrany mały fragment tkanki 4-6 próbek. Biopsja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, trwa ok.30 min. Wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga założenia szwów jedynie plaster i opatrunek uciskowy, który zdejmuje się po 1 dobie, pozostawia minimalną bliznę. Jest zabiegiem zarezerwowanym do zmian większych.
- Biopsja gruboigłowa z podciśnieniem – mammotomiczna biopsja piersi jest zabiegiem ambulatoryjnym, trwa ok. 30 minut. Pozwala przez jednorazowe wkłucie o średnicy 3 mm pobrać wycinki podejrzanej tkanki. Stosuje się tylko znieczulenie miejscowe, nie zakłada się szwów, jedynie plaster i opatrunek uciskowy, który zdejmuje się po 1 dobie. Jest zabiegiem zarezerwowanym dla zmian mniejszych.W/w biopsje można wykonać zarówno pod kontrolą stereotaksji jak i pod kontrolą USG.Biopsja gruboigłowa nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie w przypadku zaburzeń krzepnięcia lub przyjmowania leków przeciwkrzepliwych należy zgłosić ten fakt i ustalić z lekarzem sposób przygotowania się do zabiegu.
- Biopsja stereotaktyczna – aparatura składa się ze specjalnego stołu, na którym pacjentka leży na brzuchu, wbudowanego mammografu z przystawką stereotaktyczna i połączonego z nim komputera . Za jego pomocą wyznacza się parametry lokalizacji zmiany i głębokości wprowadzenia igły w jej centrum. Tego typu diagnostyka przydatna jest najczęściej w diagnostyce skupisk mikrozwapnień i innych zmian widocznych wyłącznie w mammografii.
- Biopsja pod kontrolą USG – służy do pobierania materiału pod stałą kontrolą obrazu usg. W trakcie zabiegu, dzięki podglądowi obrazu na monitorze usg można dokładnie określić i zobaczyć zakres pobranego materiału oraz dokładnie wybrać obszar najbardziej podejrzanych zmian. Metoda ta służy do diagnostyki zmian widocznych w badaniu USG.
5. Chemioterapia
6. Chirurgia onkologiczna
Jak zostać naszym pacjentem? Co leczymy? Informacje na temat dokumentacji medyczna, przyjęcia do szpitala, opieki poszpitalna, swoich prawach i obowiązkach znajdziesz TUTAJ
7. Ginekologia onkologiczna
Czym się zajmujemy?
Zajmujemy się leczeniem operacyjnym nowotworów żeńskich narządów płciowych, dzięki bliskiej współpracy z oddziałami chirurgii onkologicznej, radioterapii i chemioterapii, jeśli istnieje taka potrzeba, nasze pacjentki są poddaje leczeniu skojarzonemu w obrębie naszego ośrodka.
Nowotwory jajnika – podstawowym sposobem postępowania jest leczenie operacyjne w większości przypadków skojarzone z chemioterapią, niejednokrotnie w wyższych stopniach zaawansowania choroby konieczne jest wykonanie więcej niż jednego zabiegu operacyjnego, chirurgia stosowana jest też w wielu przypadkach nawrotu choroby
Jak się do nas dostać?
Poradnia ginekologii onkologicznej mieści się w pokoju 212 II p. budynku H
8. Radioterapia
9. Badania profilaktyczne (MAMMOGRAFIA, KOLPOSKOPIA, KOLONOSKOPIA)
Zachęcamy do regularnego wykonywania badań profilaktycznych, które pomagają w wykryciu chorób nowotworowych we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju. Wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni korzystać z bezpłatnych profilaktycznych badań przesiewowych.
Programy profilaktyczne w DCOPIH we Wrocławiu:
Mammografia- dla Pań w wieku 45-74 lat
- Rejestracja telefoniczna: 71 36-89-566 w godz. 8:00-14:30
- Więcej
Mammografia – etap pogłębionej diagnostyki:
- Rejestracja telefoniczna: 71/707 20 50 w godz. 8:00-14:30
- Kiedy wynik mammograficzny będzie nieprawidłowy, każda kobieta kierowana jest do tzw. dalszej diagnostyki. W ramach programu przysługuje Paniom wykonanie bezpłatnych badań.
- Więcej
Cytologia- dla Pań w wieku 25-64 lat
- Rejestracja telefoniczna: 71 36-89-647 w godz. 8:00-14:00
- Więcej
Cytologia - Mobilny Gabinet Położnej- Cytobus dla zorganizowanej grupy
- Harmonogram jest dostępy na stronie: https://rakchadzawspak.pl
Kolposkopia:
- Rejestracja telefoniczna: 669-220-317 w godz. 8:00-14:30
- W ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy każda kobieta w wieku między 25 – 59 rokiem życia powinna wykonywać badanie cytologiczne raz na 3 lata. Kiedy wynik cytologii będzie nieprawidłowy, każda kobieta kierowana jest do tzw. dalszej diagnostyki. W ramach programu przysługuje Paniom wykonanie bezpłatnego badania – kolposkopii.
- Więcej
Kolonoskopia- dla osób w wieku 40-65 lat
- Informacja telefoniczna: 71 36-89-564 lub 781-440-181 w godz. 8:00-14:30
- Rejestracja osobista: wtorki i środy 8:00-13:30
- Więcej
Niskodawkowa tomografia płuc- dla wieloletnich palaczy w wieku 50-74 lat
- Informacja telefoniczna: 71 36-89-483 pn.- pt. w godz. 7:30-18:00
- Ankieta kwalifikacyjna do badania dostępna na stronie https://dcopih.pl/niskodawkowa-tomografia-pluc-dla-wieloletnich-palaczy/
- Więcej
10. Prawa Pacjenta
Pełnomocnik ds. praw pacjenta w DCOPiH
Dolnośląskie Centrum Onkologii
pl. Hirszfelda 12
53-413 Wrocław
BUDYNEK H, POKÓJ 306 B
dr n. med. mgr piel. Elżbieta Garwacka-Czachor
tel. tel. 71 36 89 260
e-mail: elzbieta.garwacka@dcopih.pl
Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta zgodnie ze swoimi kompetencjami czuwa nad przestrzeganiem praw pacjenta w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii wskazuje tryb postępowania, jeśli te prawa są naruszane, udziela odpowiedzi na skargi i pytania pacjentów oraz interweniuje w ramach DCOPIH.
Zadania
- Monitorowanie przestrzegania praw pacjenta.
- Przyjmowanie i rozpatrywanie skarg i wniosków od pacjentów Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, w zakresie przestrzegania praw pacjenta.
- Podejmowanie działań interwencyjnych związanych z realizacją praw pacjenta.
- Służenie pomocą pacjentom i ich przedstawicielom ustawowym – wskazuje tryb interwencji w przypadku naruszania praw pacjenta w szpitalu.
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz przestrzegania praw pacjenta.
- Współpraca z Rzecznikami: Odpowiedzialności Zawodowej w Okręgowej Izbie Lekarskiej oraz Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych.
- Współpraca z mediami w zakresie przestrzegania praw pacjenta.
Linki - baza wiedzy
- Prawa i Obowiązki Pacjentów DCOPiH
- Dodatkowe Prawa Pacjentów Mających Szczególne Uprawnienia
- Regulamin dla Osób Odwiedzających Pacjentów DCOPiH
- Regulamin dla Osób Odwiedzających Pacjentów DCOPiH Zakażonych Gruźlicą
- Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
- Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
- Informacje Ministerstwa Zdrowia
- Prawa Pacjenta – strona NFZ
- Nawigator Pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia
- Program Edukacji Onkologicznej. Poradniki
- Tłumacz języka migowego.
11. Żywienie w szpitalu
Wyżywienie w DCOPiH
W Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii postępujemy zgodnie z normami HACCP, kryteriami Zintegrowanego Systemu Zarządzania, a także obowiązującymi zaleceniami żywieniowymi publikowanymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz polskie i zagraniczne Towarzystwa Naukowe.
Pacjentom hospitalizowanym zapewniamy całodzienne wyżywienie w postaci śniadania, obiadu, kolacji i posiłku nocnego, które wydawane są o określonych porach:
Śniadanie | godz. 08:00 – 08:30 |
Obiad | godz. 12:30 – 13:00 |
Kolacja | godz. 17:00 – 17:30 |
Posiłek nocny* | godz. 18:00 – 18:30 |
*Posiłek nocny powinien być spożyty przez Pacjenta w godzinach wieczornych (19:00 – 20:00), zapewniając tym samym odpowiednią przerwę pomiędzy kolejnymi posiłkami. |
Posiłki spożywane są przez Pacjentów na salach oddziałowych na naczyniach stołowych zapewnianych przez kuchenkę oddziałową. Zalecamy jednak, aby pacjent zabrał ze sobą do szpitala - sztućce (łyżkę, widelec, nóż stołowy, łyżeczkę) i kubek.
Pacjenci, którzy potrzebują pomocy podczas spożywania posiłków, mogą liczyć na opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego. Mile widziane, w tym zakresie, jest również zaangażowanie krewnych i osób bliskich.
Lodówka oddziałowa
Oddział wyposażony jest w lodówkę, w której Pacjenci mogą przechowywać własne produkty spożywcze. Znajduje się ona na sali oddziałowej lub korytarzu. Ze względów sanitarnych bardzo prosimy o przestrzeganie paru istotnych zasad.
- Wszystkie produkty przechowywane w lodówce muszą być podpisane przez pacjenta -nazwisko, numer sali data przydatności do spożycia lub data otwarcia opakowania.
- Zalecany czas przechowywania produktów łatwopsujących się:
- wędliny krojone, ser żółty, ser biały - 3-5 dni,
- masło, margaryny miękkie do smarowania pieczywa – zgodnie z datą przydatności do spożycia,
- produkty w opakowaniach oryginalnych (wędliny, sery, jogurty) – do daty przydatności do spożycia podanej na opakowaniu,
- produkty w opakowaniach po otwarciu - 3 dni lub zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.
- Produkty, których przechowywanie jest zabronione i należy spożyć natychmiast po otrzymaniu:
- produkty, których przydatności do spożycia nie można zweryfikować,
- potrawy przyniesione przez rodzinę , np.: gotowane mięsa, zupy, sałatki,
- produkty bez oznaczonej daty przydatności do spożycia (np. wędliny i sery na wagę),
- ciasta z masami, kremami, bitą śmietaną, owocami,
- sałatki majonezowe.
- Należy uniknąć gromadzenia zbyt dużej ilości jedzenia oraz kontrolować terminy przydatności do spożycia. Przechowywanie w nieodpowiednich warunkach oraz spożywanie produktów przeterminowanych może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.
- Podczas mycia lodówki produkty przeterminowane, popsute i nienadające się do spożycia będą wyrzucane.
- W przypadku kradzieży produktów pozostawionych w lodówkach, szpital nie ponosi odpowiedzialności.
Diety stosowane w DCOPiH
U pacjentów niewymagających żywienia dietetycznego stosujemy dietę podstawową/normalną, w której dozwolone są wszystkie produkty/potrawy oraz metody obróbki produktów spożywczych zgodne z zasadami prawidłowego żywienia.
Natomiast pacjentom, u których ze względu na sytuację kliniczną niezbędne jest wprowadzenie modyfikacji dietetycznych, lekarz zleca odpowiednią dietę specjalistyczną. Do stosowanych w DCOPiH diet m.in.:
Nazwa diety | Główne zastosowanie |
Dieta bogatoresztkowa | Dieta ze zwiększoną ilością błonnika, stosowana u pacjentów z zaparciami. |
Dieta łatwostrawna | Stosowana u pacjentów, którzy ze względu na leczenie lub dolegliwości nie mogą spożywać produktów/ potraw ciężkostrawnych, obciążających przewód pokarmowy. Stosowana w schorzeniach układu trawiennego i innych jednostkach chorobowych według zaleceń lekarza. |
Dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu | Stosowana w chorobach wątroby, trzustki i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego; dieta z modyfikacją zawartości tłuszczów. |
Dieta łatwostrawna z ogrraniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soków żołądkowych | Stosowana w chorobach żołądka i dwunastnicy. |
Dieta papkowata | Stosowana w różnych schorzeniach jamy ustnej lub przełyku, dieta |
Dieta płynna / kleik | Stosowana w przypadkach, kiedy pacjent nie jest w stanie przyjmować stałego pożywienia oraz według zaleceń lekarza. |
Dieta płynna wzmocniona / miksowana | |
Dieta ubogoenergetyczna | Stosowana u pacjentów z nadwagą lub otyłością. |
Dieta o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych | Stosowana u pacjentów z schorzeniami układu krążenia. |
Dieta bogatobiałkowa | Stosowana u pacjentów onkologicznych, wyniszczonych lub innych zaleceń lekarza. |
Dieta z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów | Stosowana u pacjentów chorych na cukrzycę, w przypadku upośledzonej tolerancji glukozy. |
Dieta niskobiałkowa | Stosowana u pacjentów z niewydolnością nerek. |
Diety indywidualne | Wszystkie inne diety stosowane u pacjentów, ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi, między innymi dieta eliminacyjna (bezmleczna, bezglutenowa itp.), wegetariańska, wegańska i inne. |
Bez posiłku / Ścisła | Stosowna u pacjentów przed zabiegami operacyjnymi. |
Dieta poprzeszczepowa / aplazyjna | Stosowana u pacjentów po auto-, allogenicznym przeszczepie szpiku. |
12. Dobry posiłek w szpitalu
Program pilotażowy
„DOBRY POSIŁEK W SZPITALU”
według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 września 2023r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach.
Aktualny jadłospis znajdą Państwo na stronie Działu żywienia (link)
13. Konsultacje dietetyczne dla Pacjentów DCOPiH
Konsultacje dietetyczne - ODDZIAŁ/TELEPORADY
Wykwalifikowani dietetycy udzielają porad i doradztwa w zakresie przygotowania pacjenta do terapii onkologicznej, leczenia żywieniowego w trakcie i po zakończeniu radio – i chemioterapii oraz przed/po zabiegach chirurgicznych, zapobiegania niedożywieniu i dietoterapii tego schorzenia, a także terapii dietetycznej innych chorób, jak również przekazują informacje dotyczące zmiany codziennych nawyków żywieniowych.
Konsultacje dietetyczne - PORADNIA
Szanowny pacjencie, pamiętaj:
Właściwe odżywianie w chorobie ma przede wszystkim na celu wzmocnienie organizmu, mobilizację do walki z chorobą oraz ułatwienie rekonwalescencji. Należy pamiętać, że włączenie do diety produktów lub potraw, które są niezalecane może być przyczyną niepożądanych dolegliwości. Stosuj się do zaleceń lekarza!
14. Ogólna informacja dla POZ – zalecenia
- Badania kontrolne po radykalnym leczeniu raka gruczołu krokowego
- Badania kontrolne po leczeniu – nowotwory zlośliwe układu chłonnego
- Badania kontrolne po radykalnym leczeniu raka jelita grubego
- Badanie kontrolne po radykalnym leczeniu czerniaka
- Kontrola po leczeniu nabłonkowych nowotworów głowy i szyi
- Nowotwory zlośliwe narządu rodnego kobiety
- Obserwacja po leczeniu radykalnym mięsaków
- Obserwacja po leczeniu radykalnym raka jądra
- Obserwacje po leczeniu – rak przełyku, rak żołądka, rak trzustki, nowotwory jelita grubego
- Obserwacje po leczeniu glejaków
- Zalecenia dotyczące obserwacji po radykalnym leczeniu raka piersi wg PTO
15. EWUŚ – elektroniczna weryfikacja
16. Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (okno CWBK)
Kontakt:
Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
Dział Badań i Innowacji
Kierownik:
Alicja Hetnar
tel. 71 36 89 497; 782 999 717
e -mail: badaniakliniczne@dcopih.pl ; onkocwbk@dcopih.pl
Dlaczego warto prowadzić badania kliniczne w Dolnośląskim Centrum Onkologii?
Posiadamy wykwalifikowany zespół specjalistów.
Nasz zespół to wykwalifikowani specjaliści z zakresu onkologii, chirurgii, ginekologii, onkologii klinicznej, radioterapii, posiadający wieloletnie doświadczenie w projektach badawczych na rzecz nauki i rozwoju.
Pracują u nas wykwalifikowani koordynatorzy badań.
Nadzór oraz koordynację badań klinicznych realizowanych na terenie szpitala prowadzi specjalnie powołany do tego celu zespół, posiadający wiedzę z zakresu zasad prowadzenia badań klinicznych według wytycznych ICH GCP.
Mamy nowoczesną aparaturę medyczną.
Szpital wyposażony jest w wysoce specjalistyczny sprzęt do diagnostyki medycznej, w tym TK, MRI, jak również PET, umożliwiający zastosowanie nowoczesnych technik radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii (SRT i SRS) w najbardziej skomplikowanych przypadkach.
Zapewniamy profesjonalne wsparcie farmaceutyczne.
Apteka szpitalna zapewnia wsparcie zespołom badawczym w realizacji badań klinicznych, prowadząc nadzór na ewidencją oraz prawidłowością warunków przechowywania leków w poszczególnych badaniach.W ostatnim czasie powstała przy Aptece Szpitalnej nowoczesna Pracownia Przygotowywania Leków Cytostatycznych, której wyposażenie i organizacja pomieszczeń są zgodne z europejskimi standardami jakościowymi Farmacji Onkologicznej oraz zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Ogromnym postępem jest wprowadzenie Informatycznego Systemu Nadzorującego produkcję wykonywanych leków, który za pośrednictwem zainstalowanych w komorach laminarnych wag kontroluje poprawność przygotowywanych dawek, a za pośrednictwem zainstalowanych w komorach monitorów wyświetla odpowiednie instrukcje dla osoby sporządzającej o kolejnych czynnościach do wykonania. System ten bardzo dokładnie dokumentuje proces wytwarzania leku i jest zintegrowany ze szpitalnym systemem informatycznym.
Posiadamy certyfikowany zakład diagnostyki laboratoryjnej.
Badania laboratoryjne wykonywane są przez personel o wysokich kwalifikacjach zawodowych, przy użyciu nowoczesnej aparatury, a gwarantem wiarygodności wyników tych badań jest codziennie prowadzona kontrola wewnątrzlaboratoryjna, a także udział w sprawdzianach zewnętrznych organizacji krajowych i międzynarodowych.
Posiadamy Zakład Patomorfologii Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Ma licencję Polskiego Towarzystwa Patomorfologów na wykonywanie badań histopatologicznych i cytologicznych. Ma też akredytację Ministerstwa Zdrowia na szkolenie specjalizacyjne z patomorfologii i jako jedyny ośrodek w regionie na szkolenie lekarzy innych specjalności w tej dziedzinie.
Wykonujemy badania w Pracowni Diagnostyki Molekularnej
W Pracowni Diagnostyki Molekularnej odbywa się opracowywanie materiału biologicznego pochodzącego z badań klinicznych zgodnie z Protokołem Sponsora, przez wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych, posiadających odpowiednie certyfikaty niezbędne do pracy z badaniami klinicznymi: GCP, IATA. Proces ten odbywa się w specjalnie przygotowywanym pomieszczeniu laboratoryjnym, w którym znajdują się komory laminarne i wirówki, poddawane okresowej walidacji. W strukturach Ośrodka znajduje się również Biobank z zapleczem w postaci lodówek, zamrażarek -20°C oraz zamrażarek niskotemperaturowych -80°C z systemem monitoringu i rejestracji temperatury wraz z powiadamianiem o sytuacjach awaryjnych, w którym odbywa się zabezpieczanie materiału biologicznego.
| REGULAMIN PROWADZENIA BADAŃ
| WYKAZ BADAŃ PROWADZONYCH W DCO
| INFORMACJE DLA PACJENTÓW
17. O nas w mediach
1. BREAST UNIT:
- Gazeta Wrocławska: link
- Fakty TVP Wrocław – portal: link
- Fakty TVP Wrocław: link
- Radio RMF-FM: link
- Rynek Zdrowia: link
- Termedia: link
- doba.pl: link
- doba.pl: link
- tuwroclaw.com: link
- Portal Gazety Wyborczej: link
- Radio Wrocław: link
- Radio Wrocław: link
- FAKTY TVP Wrocław: link
- Radio Wrocław: link – Leczenie raka piersi w DCO (FILM)
- Gazeta wyborcza Wrocław: Link
- Telewizja Wrocław – Fakty, 18.04, godz.21.45: Link
- Portal: doba.pl: Link
- Radio Wrocław: Link
- Portal samorządowy: Link
- PAP: Link
- Portal Rynek Zdrowia: Link
- Portal wroclaw.pl: Link
- Gość Niedzielny/Gość wrocławski: Link
- Portal tuwroclaw: Link
2. Nowoczesna pracownia cytostatyków:
3. Filia DCO w Jeleniej Górze:
4. PET-CT:
- Gazeta Wrocławska: link
- Gazeta Wyborcza: link
- Portal TVP Wrocław: link
- Wydanie „Faktów” TVP Wrocław: link
- Radio Wrocław: link
- Rynek Zdrowia: link
- doba.pl: link
5. O nowym akceleratorze:
6. METODA HI-PEC:
7. Patomorfolodzy DCO współpracują z programistami:
8. Punkt Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym w DCO:
- Portal www.tuwroclaw.com: link
- Portal www.doba.pl: link
- Gazeta Wyborcza – Wrocław: link
- Gazeta Wrocławska: link
- audycja w Radiu Wrocław (czas emisji od 24.11.15) i Radiu Zet Gold
9. KONSORCJUM SZPITALI:
- Fakty TVP Wrocław: link
- Rozmowa Faktów TVP Wrocław: link
- Gazeta Wrocławska: link
- Portal www.doba.pl: link
10.Szkoła dla pacjentów onkologicznych w DCO:
11.POKAZOWA OPERACJA – LAPAROSKOPOWE USUNIĘCIE GUZÓW JELITA GRUBEGO W DCO:
- Gazeta Wyborcza – Wrocław: link
- Gazeta Wrocławska: link
- Portal DOBA.PL: link
- TVP Wrocław: „Fakty o Poranku”, godz. 7:00, 6.05.16 link
12.MEDIA o OGÓLNOPOLSKIM ZRZESZENIU PUBLICZNYCH CENTRÓW I INSTYTUTÓW ONKOLOGICZNYCH:
13.MEDIA O SPOCIE „BREAST UNIT” W KINACH:
- Gazeta Wyborcza – Wrocław: Link
- Zdrowie.abc.com: Link
- Fakty TVP Wrocław o mammografii – m.in. w DCO, 6.06.16 godz. 18.30 i 21:45: Link
- Onet.pl: Link
- Rozmowa Faktów – 6.06. 16 – godz. 20:05: Link
- Rynek Zdrowia: Link
- Portal Miejski www.wroclaw.pl : Link
- FAKT.PL : Link
14. NOWY SYSTEM REJESTRACJI W DCO:
15. OTWARCIE BREAST UNIT
- Gazeta Wrocławska – 27.05.17
- Gazeta Wyborcza – 26.05.17
- Fakty – TVP Wrocław 26.05.17
- portal: onet.pl
- radio ZET portal
- portal medyczny: Puls Medycyny
- portal onkologiczny zwrotnik raka
- portal tuwrocław
- portal dziennik.pl – zdrowie
- portal Wrocław-dla-was
16. BRIEFING PRASOWY o CZERNIAKU w DCO
18. Bazy danych medycznych
Zasady dostępu do zewnętrznych baz danych (ZI 1.3)
Zasady dostępu do zewnętrznych medycznych baz danych dla personelu medycznego w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Pracownicy medyczni szpitala mogą pogłębiać swoją wiedzę i mogą wykorzystywać do tego sprzęt komputerowy w ramach swoich komórek organizacyjnych pod warunkiem, że w ten sposób nie dezorganizują pracy pozostałego personelu szpitala. Celem umożliwienia pogłębiania wiedzy pracowników, szpital poleca poniższe bazy danych (portale medyczne), jako źródło nowych informacji z zakresu medycyny oraz praktyki lekarskiej i pielęgniarskiej. Dostęp do listy źródeł możliwy jest za pośrednictwem sieci Internet oraz INTRANET (sieć wewnętrzna szpitala).
Adres internetowy
- http://anestezjologia.net/pl
- http://www.czytelniamedyczna.pl
- http://www.gbl.waw.pl/
- http://onkologia.org.pl/
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
- http://www.mp.pl
- http://medycynawiekurozwojowego.pl/pl
- https://www.nlm.nih.gov/
- oipip.opole.pl
- http://onkologiainfo.pl/
- http://ptg-e.org.pl
- http://medycynapaliatywna.org
- http://ptp.edu.pl
- http://www.ptreh.com
- http://www.pielegniarki.info.pl
- http://www.resmedica.pl/
- bpp.gov.pl
- http://www.tchp.pl
- http://wiadomoscilekarskie.pl
- http://www.nursing.com.pl
- http://www.medtube.pl
- http://esculap.com.pl
- https://konsylium24.pl/
- http://www.termedia.pl/
- http://www.openmedica.pl/static
- http://www.medforum.com.pl/
- http://www.edukacjamedyczna.pl/
- http://pulsmedycyny.pl/
- http://www.przypadkimedyczne.pl/
- http://www.med-news.pl/
- http://www.rynekzdrowia.pl/
19. Cennik usług
20. Dokumentacja medyczna
Dokumentacja medyczna jest własnością szpitala, pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja medyczna udostępniana jest w formie kopii, wyciągów, odpisów, wydruku, a także do wglądu w siedzibie Szpitala.
Pierwszy egzemplarz udostępniany dla pacjenta w powyższej formie jest bezpłatny.
Dokumentacja medyczna udostępniania jest na podstawie wniosku pacjenta, którego dotyczy, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego pisemnie upoważnionej.
Wniosek należy złożyć w kancelarii Szpitala w godz.8-14:00 (w lokalizacji pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław – bud H, III piętro, pok.312 ; w Dziale Obsługi Pacjenta – bud.H, pok. 407 lub lokalizacji ul. Grabiszyńska 105, 53-439 Wrocław - niski parter, pok.061) ; w placówkach zamiejscowych w godz.8-14:00 w sekretariacie Działu Radioterapii w Jeleniej Górze, w sekretariacie Działu Radioterapii w Legnicy oraz sekretariacie medycznym Szpitala Leśne w Obornikach Śląskich (parter , pok.007)
Wnioski można również przesłać pocztą na adres Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii pl. Hirszfelda 12 , 53-413 Wrocław; ul. Grabiszyńska 105, 53-439 Wrocław lub na adres placówek zamiejscowych DCOPiH tj. Dział Radioterapii w Jeleniej Górze ul. Ogińskiego 6, 58-506 Jelenia Góra, Dział Radioterapii w Legnicy ul. Iwaszkiewicza 5, 59-220 Legnica; Szpital Leśne ul. Dunikowskiego 2, 55-100 Oborniki Śląskie. Istnieje także możliwość przesłania prośby o udostępnienie dokumentacji (skan wniosku) e-mailem na adres: dcopih@dcopih.pl lub dokumentacja@dcopih.pl
Kserokopia dokumentacji medycznej potwierdzana jest za zgodność z oryginałem.
Wnioskowaną dokumentację można odebrać osobiście w siedzibie Szpitala ( w lokalizacji pl. Hirszfelda 12 , 53-413 Wrocław - bud. H pok.407 lub w lokalizacji ul. Grabiszyńska 105- niski parter, pok.061 w dni powszednie w godzinach 08:00- 14:00) lub w placówkach zamiejscowych DCOPiH (adresy placówek j. w). Na wniosek pacjenta dokumentacja może zostać przesłana za pośrednictwem poczty polskiej lub kurierskiej, bądź pocztą mailową,
Za udostępnienie dokumentacji medycznej w sposób określony w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz w ust. 3 [ustawy o prawach pacjenta] podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może pobierać opłatę (…)
Opłaty, o której mowa w ust. 1, nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej: pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3 [ustawy o prawach pacjenta].”
Za udostępnienie dokumentacji Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii pobiera opłatę, która ustalona jest zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta Rzeczniku Praw Pacjenta. Wysokość opłat zamieszczona jest w cenniku szpitala.
Załączniki
- PC-2-Z1-Zasady udostepniania dokumentacji medycznej informacja dla pacjentów
- PC-2-F1- Wniosek o wydanie kserokopii oryginału dokumentacji medycznej znajdującej się w zasobach archiwalnych
- PC-2-F2-Wniosek o wgląd do dokumentacji medycznej
- PC-2-F3- Upoważnienie do wydania dokumentacji medycznej
- PC-2-F4- Wniosek do Działu Finansowego o wystawienie faktury
- Cennik DCOPiH
21. Filmy z ćwiczeniami dla pacjentów po zabiegach onkologicznych
Wszystkie filmy (playlista):
Pojedyncze filmy:
OnkoFIT: ćwiczenia stawu skroniowo-żuchwowego
OnkoFIT: ćwiczenia mięśni mimicznych dla osób leczonych onkologicznie
OnkoFIT: Ćwiczenia dla osób po zabiegu operacyjnym w obrębie piersi
OnkoFIT: ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy brzucha
OnkoFIT: Ćwiczenia dla pacjentów urologicznych
OnkoFit: ćwiczenia dolnego odcinka lędźwiowego
OnkoFIT: ćwiczenia po zabiegach chirurgicznych w obrębie szyi i barków
OnkoFIT: ćwiczenia ogólnousprawniające
OnkoFIT: ćwiczenia poprawiające krążenie w obrębie kończyn dolnych
OnkoFIT: ćwiczenia dolnego odcinka lędźwiowego
22. Konsultacje anestezjologiczne dla pacjentów DCOPiH - ankiety
Szanowni Państwo,
w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną musimy zmienić zasady działania Poradni Anestezjologicznej wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom.
Pomimo ciężkiej sytuacji w kraju staramy się aby szpital funkcjonował w miarę normalnie.
Konsultacja anestezjologiczna jest wymagana przed każdym zabiegiem operacyjnym. W tym celu opracowaliśmy dla Państwa informację, z którą mogą się Państwo zapoznać w domu, a po przybyciu do szpitala wyjaśnić wszelkie wątpliwości podczas rozmowy z lekarzem anestezjologiem.
Prosimy o zapoznanie się z załączoną ankietą anestezjologiczną, a następnie w miarę możliwości o wydrukowanie i wstępne jej wypełnienie.
Personel szpitala skontaktuje się z Państwem i poinformuje o planowanej rozmowie z anestezjologiem podając konkretny dzień i zakres godzin.
Będą mieli Państwo wystarczająco dużo czasu, żeby do tej rozmowy się przygotować, co ułatwi jej przeprowadzenie przez telefon.
Jeśli mają Państwo problem, poproście osobę z rodziny lub znajomego o pomoc .
Prosimy przygotować listę przyjmowanych aktualnie leków oraz dotychczasową historię choroby (wypisy ze szpitali, konsultacje specjalistyczne).
Z poważaniem
Zespół Anestezjologiczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii
- Ankieta anestezjologiczna – część dla pacjenta dorosłego
- https://www.dco.com.pl/ankieta-anestezjologiczna/ – Ankieta anestezjologiczna dla pacjenta dorosłego – wersja elektroniczna
- Anestezjologia – Informacja dla pacjentów DCO
Proszę o uzupełnienie i odesłanie ankiety anestezjologicznej na adres e-mail: anestezjologia@dco.com.pl
23. Zakres świadczonych procedur w poszczególnych działach DCOPiH
24. Pracownik socjalny, lokalizacja pl. L. Hirszfelda 12
DANE KONTAKTOWE:
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
Plac Hirszfelda 12
53-413 Wrocław
PRACOWNIK SOCJALNY:
mgr Dominika Skrzypczak
dominika.skrzypczak@dcopih.pl
tel. (71) 36-89-249
od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:05
Budynek F, pokój 109
ZADANIA PRACOWNIKA SOCJALNEGO:
- pomoc w organizacji usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla pacjentów samotnych wymagających opieki po wyjściu ze szpitala
- pomoc w zorganizowaniu ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku jego braku
- pomoc w organizacji ośrodków całodobowych (m.in. hospicjum stacjonarne/oddział medycyny paliatywnej)
- pomoc w organizacji schronienia po wyjściu ze szpitala w przypadku osób bezdomnych, uchodźców
- pomoc w uzyskaniu różnego rodzaju świadczeń finansowych z MOPS, ZUS
- pomoc w uzyskaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z PZON lub niezdolności do samodzielnej egzystencji z ZUS
- poradnictwo dla pacjenta i jego rodziny
- pomoc w zorganizowaniu pochówku w przypadku pacjenta samotnego lub bezdomnego
- współpraca z MOPS i innymi instytucjami na rzecz pacjenta potrzebującego
- przeprowadzanie wywiadów środowiskowych na wniosek pracowników ośrodków pomocy społecznej
25. Pracownik socjalny, lokalizacja ul. Grabiszyńska 105
DANE KONTAKTOWE:
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
ul. Grabiszyńska 105
53-439 Wrocław
PRACOWNICY SOCJALNI:
mgr Karolina Oczkowska
TEL: 71 334 95 71
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 7:30-15:05
WEJŚCIE B, pokój 33A
Pracownik socjalny zatrudniony w szpitalu zapewnia łączność pomiędzy pacjentem a środowiskiem bądź innymi podmiotami, instytucjami.
ZADANIA PRACOWNIKA SOCJALNEGO ZGODNIE Z USTAWĄ O POMOCY SPOŁECZNEJ Z DNIA 12 MARCA 2004 R:
- przeprowadzanie wywiadów środowiskowych
- współpraca z MOPS i innymi instytucjami pomocowymi
- pomoc w organizacji usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla pacjentów mieszkających samodzielnie
- potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w przypadku braku ubezpieczenia oraz spełnieniu określonych w ww. ustawie przesłanek)
- pomoc w sporządzeniu dokumentacji do ZOL, ZPO, DPS celem zapewnienia dalszej opieki pacjentom zakwalifikowanym do przyjęcia
- pomoc w organizacji schronienia po wyjściu ze szpitala w przypadku osób w kryzysie bezdomności
- pomoc w uzyskaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z PZON
- organizowanie pochówku w przypadku pacjenta samotnego lub bezdomnego
- wsparcie rodziny pacjenta (informowanie o możliwych formach pomocy, poradnictwo w zakresie socjalnym)
26. Pracownik socjalny, lokalizacja Oborniki Śląskie
DANE KONTAKTOWE:
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
"Szpital Leśne"
ul. Dunikowskiego 2-8
55-120 Oborniki Śląskie
PRACOWNICY SOCJALNI:
mgr Marta Babik
27. Pracownik socjalny z Poradni Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowego
DANE KONTAKTOWE:
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
Plac Hirszfelda 12
53-413 Wrocław
PRACOWNICY SOCJALNI PORADNI MEDYCYNY PALIATYWNEJ I HOSPICJUM DOMOWEGO:
Małgorzata Wojtyniak, specjalista pracy socjalnej
Aneta Horodecka, starszy pracownik socjalny
pracowniksocjalny@dco.com.pl
tel. (71) 36-89-294
od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-10:00
Budynek F, parter (Poradnia Medycyny Paliatywnej), pokój nr 8
ZADANIA PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH (TYLKO DLA PACJENTÓW OBJĘTYCH POMOCĄ PORADNI MEDYCYNY PALIATYWNEJ I HOSPICJUM DOMOWEGO):
- Praca w terenie- wizyty domowe u pacjentów oraz konsultacje w różnego rodzaju instytucjach, m.in. ZUS, MOPS, PZON.
- Współpraca z fundacją Wrocławskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej im. Jerzego Szkarłata w zakresie pomocy dla pacjentów w trudnej sytuacji socjalnej.
- Poradnictwo dla pacjentów i ich rodzin, m.in. problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym, problemy finansowe, pomoc w sporządzaniu pism urzędowych, pomoc w organizacji opieki w domu pacjenta, pomoc w uzyskaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
- Współpraca z instytucjami pomocowymi: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ZUS, KRUS, urzędy miasta Wrocławia, zakłady pracy, organizacje społeczne (fundacje, stowarzyszenia).
28. COVID-19: wiadomości
29. Zarządzenie nr 178/24 wprowadzające Politykę Ochrony Małoletnich.
ZW/178/24/01
POLITYKA OCHRONY MAŁOLETNICH
w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH lub Centrum)
I. PREAMBUŁA
Poprzez opracowanie i wdrożenie Polityki Ochrony Małoletnich włączamy się i angażujemy w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Zapewniamy o pielęgnowaniu i respektowaniu wartości wspólnych dla wszystkich w naszym Centrum, takich jak dobro dziecka oraz jego prawo do życia w bezpiecznym i zapewniającym rozwój otoczeniu. Dzięki Polityce Ochrony Małoletnich mamy pewność, że nasza organizacja dba o to, aby nie narażać dzieci na ryzyko krzywdzenia, dba o bezpieczeństwo personelu, a także swój wizerunek. Poprzez szerokie udostępnienie Polityki Ochrony Małoletnich pokazujemy, że jest ona transparentna zarówno dla Małoletnich Pacjentów, ich rodziców/opiekunów, jak i dla personelu oraz współpracowników. Zapewniamy jednocześnie, że personel Centrum pragnie, aby dzieci czuły się bezpiecznie, w sposób holistyczny postrzega zdrowie dziecka i bierze pod uwagę nie tylko kondycję fizyczną dziecka, ale także jego stan emocjonalny i najbliższe otoczenie. Z uwagi na specyficzną sytuację Małoletniego Pacjenta, problematykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem rozumiemy wieloaspektowo jako:
- Ochronę wynikającą z przepisów prawa, nakładających na pracowników ochrony zdrowia obowiązek identyfikowania sytuacji mogących świadczyć o krzywdzeniu dziecka (przemoc fizyczna, przemoc emocjonalna, wykorzystanie seksualne, zaniedbanie) oraz podejmowania prawnej interwencji w określonych przypadkach.
- Przestrzeganie praw pacjenta (KPD - Karty Praw Dziecka, Europejskiej Karty Praw Dziecka, Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
- Respektowanie praw dziecka określonych w Konwencji o Prawach Dziecka oraz minimalizowanie ryzyka traumatyzacji dziecka w wyniku pobytu w szpitalu i korzystania ze świadczeń medycznych.
Polityka Ochrony Małoletnich w DCOPiH dotyczy całego personelu (pracowników, współpracowników, stażystów, wolontariuszy i in.) i musi być przez niego przestrzegana. Jest wewnętrznym dokumentem, który wprowadza standardy ochrony małoletnich, w których opisano sposób ich realizacji, monitorowania i ewaluacji. Jednocześnie jej wprowadzenie stanowi spełnienie pierwszego standardu ochrony małoletnich. Standardy ochrony małoletnich, to zasady, których przyjęcie sprawia, że personel DCOPiH w razie potrzeby będzie potrafił zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz podjąć działania profilaktyczne i interwencyjne. Należą do nich:
- Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem – standard ten oznacza, że DCOPiH przyjęło i wdrożyło Politykę Ochrony Małoletnich;
- Personel – standard ten oznacza, w jaki sposób DCOPiH będzie dbać o bezpieczeństwo dzieci poprzez zasady bezpiecznej rekrutacji;
- Procedury – standard ten oznacza, że DCOPiH wdrożyło procedury reagowania na podejrzenie krzywdzenia dziecka;
- Monitoring – standard ten oznacza, że DCOPiH co najmniej raz w roku sprawdza działanie Polityki Ochrony Małoletnich. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zobowiązuje się do: przestrzegania praw dziecka, w tym przede wszystkim:
- zasady równego traktowania (art. 2 KPD), czyli zakazu dyskryminacji w dostępie do świadczeń zdrowotnych,
- zasady kierowania się najlepszym interesem dziecka (art. 3 KPD),
- prawa dziecka do optymalnego rozwoju, co obejmuje rozwój fizyczny, psychiczny, duchowy, moralny, psychologiczny i społeczny dziecka (art. 6 KPD), czyli umożliwienie dzieciom przebywającym w szpitalu zabawy, edukacji, utrzymywania relacji z bliskimi i rówieśnikami,
- zasady wysłuchania i uwzględnienia opinii dziecka, zgodnie z jego wiekiem i dojrzałością (art. 12 KPD),
- prawa do poszanowania godności i traktowania z szacunkiem;
- zapewnienia, że wszystkie dzieci – bez względu na wiek, płeć, stopień niepełnosprawności, status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie, przekonania religijne, tożsamość płciową, orientację seksualną i inne przesłanki – będą w najwyższym możliwym stopniu chronione przed krzywdą;
- postępowania zgodnie z obowiązującymi wymogami ustawowymi oraz wytycznymi dotyczącymi ochrony dzieci, m.in. do weryfikacji, czy osoby mające bezpośredni kontakt z dziećmi w ramach działalności DCOPiH (pracownicy, współpracownicy - osoby zatrudnione w ramach umów o pracę, umów cywilnoprawnych, w tym stażyści, wolontariusze, praktykanci) nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym;
- organizowania szkoleń dla personelu DCOPiH z obowiązującej Polityki Ochrony Małoletnich,
w tym standardów ochrony dzieci oraz regularnego upewniania się, że cały personel rozumie swoje zobowiązania i zasady wynikające z tej polityki i wymogów ustawowych oraz wytycznych dotyczących ochrony dzieci i zapewnienia im bezpieczeństwa; - zapewnienia, że w naszym Centrum nie ma miejsca dla tych, którzy naruszają prawa dzieci;
- informowania dzieci o możliwości zgłaszania wszelkich przejawów krzywdzenia, upewniania się, że niniejsza Polityka Ochrony Małoletnich jest dla nich zrozumiała oraz wspierania osób, które zgłoszą jej naruszenia;
- zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom małoletnim leczonym w naszym Centrum;
- wyznaczenia Koordynatora ds. Ochrony Młodego Pacjenta;
- regularnego aktualizowania niniejszej Polityki Ochrony Małoletnich.
Każde dziecko może być pewne, że w naszym Centrum będzie traktowane z troską, uważnością, wrażliwością, uczciwością i szacunkiem podczas każdej interwencji medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem jego osobistej sytuacji, samopoczucia i specyficznych potrzeb, a także z pełnym szacunkiem dla jego fizyczności i integralności psychicznej, z poszanowaniem zasad dobrej komunikacji.
II. TERMINOLOGIA ORAZ SZCZEGÓŁOWE REGULACJE OKREŚLONE ZOSTAŁY W DOKUMENCIE PJ/12 - STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH (stanowiącym Załącznik do niniejszej Polityki Ochrony Małoletnich i będącym integralną i wiodącą jej częścią), który zawiera w szczególności:
- Zasady ogólne;
- Zasady rekrutacji i szkoleń personelu;
- Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem a dziećmi;
- Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka;
- Zasady ochrony danych osobowych dzieci, w tym ich wizerunku;
- Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu;
- Zasady monitoringu i oceny standardów;
- Opis sposobu informowania o standardach.
III. ZAŁĄCZNIK: Procedura PJ/12 - Standardy Ochrony Małoletnich.