napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  Katalog diet stosowanych w naszym Szpitalu
Katalog diet stosowanych w naszym Szpitalu:
  • Dieta łatwostrawna – jest modyfikacją diety podstawowej, w której wyklucza się produkty i potrawy ciężkostrawne, wzdymające oraz tłuste. Stosowana jest u pacjentów ze schorzeniami układu pokarmowego (np. w sanach zapalnych błony śluzowej żołądka jelit, w nadmiernej pobudliwości jelita grubego, w nowotworach jelita cienkiego), w chorobach infekcyjnych przebiegających z gorączką, w okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych, a także u osób starszych, przy braku apetytu i złym samopoczuciu.

Zaleca się, aby dieta łatwostrawna była dietą wstępną przy przyjęciu pacjenta do szpitala do ustalenia właściwej dla stanu zdrowia diety przez lekarza lub dietetyka.

  • Dieta bogatobiałkowa – zalecana jest u osób wyniszczonych i osłabionych, w rozległych oparzeniach czy zranieniach, u rekonwalescentów oraz w chorobach przebiegających z gorączką. Ma na celu dostarczenie odpowiedniej ilości białka do budowy i odbudowy tkanek ustrojowych, białek osocza, enzymów, hormonów.
  • Dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu (wątrobowa) – wskazana jest w przewlekłym zapaleniu i kamicy pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, w chorobach miąższu wątroby (przewlekłym zapaleniu i marskości wątroby), w przewlekłym zapaleniu trzustki oraz we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (w okresie zaostrzenia choroby). Celem tej diety jest ochrona w/w narządów przez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej. Jest ona modyfikacją diety łatwostrawnej (zmniejszenie ilości produktów będących źródłem tłuszczu zwierzęcego oraz obfitujących w cholesterol).
  • Dieta lekkostrawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego (żołądkowa) – stosowana jest u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z przewlekłym nieżytem żołądka, z refluksem żołądkowo-przełykowym, w dyspepsjach czynnościowych żołądka, w okresie rekonwalescencji. Dieta ta powinna oszczędzać chory narząd, ma za zadanie neutralizować działanie soku żołądkowego lub redukować wydzielanie kwasu w żołądku, nie drażnić termicznie, mechanicznie i chemicznie. W diecie tej należy wyeliminować te produkty i potrawy, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego (m.in. potrawy smażone).

Powinna być stosowana po diecie kleikowej oraz po zabiegach chirurgicznych przewodu pokarmowego.

  • Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów (cukrzycowa) – przeznaczona jest dla osób z cukrzycą lub w innych zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, w celu uzyskania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Polega na ograniczeniu lub wykluczeniu z żywienia węglowodanów prostych (glukozy, fruktozy i sacharozy), a zwiększenie podawania węglowodanów złożonych. Ze względu na częste współistnienie powikłań naczyniowych oraz otyłości, dieta ta powinna także charakteryzować się właściwym stosunkiem kwasów tłuszczowych oraz ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych.
  • Dieta papkowata – przeznaczona jest dla pacjentów ze schorzeniami jamy ustnej i przełyku (zapalenie jamy ustnej, zapalenie przełyku, rak przełyku, zwężenie przełyku, żylaki przełyku)w przypadku utrudnionego połykania i gryzienia oraz przy rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych. Polega na nadaniu wszystkich produktom i potrawom konsystencji niewymagającej gryzienia.
  • Dieta płynna/miksowana – stanowi modyfikację diety łatwostrawnej w zakresie konsystencji produktów i potraw. Stosowana jest w przypadku nietolerowania przez pacjenta pożywienia stałego (problemy z przełykaniem), a także w przypadku nudności, wymiotów, biegunek i braku apetytu
  • Dieta pooperacyjna – obejmuje dietę ścisłą i kleikową, a następnie stopniowe wprowadzanie produktów i potraw spożywczych zgodnych z zasadami diety łatwostrawnej
  • Dieta kleikowa – stosowana jest w ostrych schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, w pierwszych dobach po krwawieniu z przewodu pokarmowego oraz po wszelkich zabiegach chirurgicznych. Pacjent w ramach diety kleikowej otrzymuje wyłącznie kleiki na wodzie, gorzką herbatę i suchary.
  • Inne:
  • Dieta bogatoresztkowa i niskoresztkowa
  • Dieta bezglutenowa
  • Dieta wegetariańska wegańska
  • Dieta w zaparciach i biegunkach
  • Inne (na zlecenie lekarza/dietetyka)

Dodatkowo ze względu na określoną specyfikę poszczególnych metod leczenia onkologicznego zastosowanie mają specyficzne zalecenia żywieniowe np. w radioterapii w obszarze miednicy czy okolic głowy i szyi, podczas chemioterapii oraz po zabiegach chirurgicznych (na jelicie, żołądku i trzustce, po wyłonieniu stomii), a także dla pacjentów z przetoką odżywczą (peg).

 

Skip to content