Poradnia alergologiczna
LOKALIZACJA
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
ul. Grabiszyńska 105 – miejsce udzielania świadczeń
53-439 Wrocław
Niski parter, gabinety nr 11-12
KONKTAKT
KADRA MEDYCZNA
LEKARZE:
- lek. Janina Pawłowicz, specjalista chorób płuc
alergolog, pediatra
specjalista alergolog
gab. 11c - lek. Wojciech Szmagierewski alergolog, gab. 11c
PIELĘGNIARKI:
- st. pielęgniarka Anna Andrzejewska
- st. pielęgniarka Barbara Pelc-Musiał
Kod resortowy: 1010 (poradnia alergologiczna)
Witamy w Poradni Alergologicznej
Choroby alergiczne stały się znakiem naszych czasów. Według ostatnich danych cierpi na nie już co trzeci Polak. My wiemy, jak sobie z nimi poradzić, profesjonalnie diagnozować alergie i skutecznie je leczyć. Za nami stoi ponad 30-letnie doświadczenie naszego ośrodka, wiedza i ciągle doskonalone umiejętności kadry medycznej oraz nowoczesne zaplecze laboratoryjne i szpitalne, wyspecjalizowane w chorobach płuc.
Do każdego Chorego podchodzimy indywidualnie, Z NAJWYŻSZĄ TROSKĄ, jak głosi nasze hasło. Oprócz diagnostyki i leczenia oferujemy naszym podopiecznym profilaktykę i edukację w zakresie chorób alergicznych. Cieszymy się, że każdego roku to, co najcenniejsze, czyli swoje zdrowie, powierza nam blisko piętnaście tysięcy pacjentów. Dziękujemy za Wasze zaufanie i serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych usług.
Pracownicy Poradni Alergologicznej
Godziny pracy
Poniedziałek | 8.00 – 14.00 |
Wtorek | 13.00 – 19.00 |
Środa | 8.00 – 19.00 |
Piątek | 8.00 – 14.00 |
Do wszystkich lekarzy rejestrujemy na konkretną godzinę.
Czas pracy lekarzy może ulegać zmianie.
Rejestracja
Obowiązuje rejestracja osobista lub telefoniczna
Telefon rejestracji: 459 599 001
Rejestracja osobista
Poniedziałek – Czwartek Piątek | 8:00 – 18.00 8:00 – 15.00 |
Rejestracja telefoniczna
Poniedziałek – Piątek | 7.30 – 17.00 |
Lokalizacja
Niski parter, gabinety nr 11-12
Charakterystyka
Zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem szeregu chorób związanych ze zjawiskiem alergii, a także rozmaitych chorób płuc. W szczególności specjalizujemy się w leczeniu:
– atopowego zapalenia skóry popularnie nazywanego skazą białkową, wypryskiem bądź świerzbiączką
– astmy oskrzelowej alergicznej i niealergicznej oraz nadreaktywności oskrzeli, co może objawiać się duszącym kaszlem lub dusznością bez uchwytnej przyczyny
– nawracającego zapalenia oskrzeli z odczynem skurczowym, które przebiegają bez gorączki
– nawracającego zapalenia i obrzęku krtani (“szczekający” kaszel, duszność), które przebiegają bez gorączki
– nawracających lub całorocznych katarów, po wykluczeniu tła infekcyjnego
– pokrzywki ostrej i przewlekłej
Wykonujemy testy naskórkowe w bardzo szerokim spektrum alergenowym, testy pokarmowe oraz na poszczególne pyłki traw, drzew, chwastów, zarodniki różnych pleśni i grzybów, roztocza kurzu domowego, roztocza spiżarniane, sierści zwierząt domowych i wiele innych alergenów. Mamy najnowszej generacji spirometr, który jest kalibrowany raz w roku, co zapewnia wysoki standard i wiarygodność badania. Monitorujemy pacjentów z dusznością. pulsoksymetrem, czyli nieinwazyjną metodą badania prężności tlenu we krwi. Pomiaru dokonuje się przez skórę, bez konieczności nakłucia.
W poradni pracuje także zespół doświadczonych pielęgniarek specjalistycznych, przeszkolonych i posiadających certyfikaty w leczeniu chorób alergicznych.
Z najwyższą troską
Staramy się w codziennej pracy realizować hasło naszej Poradni. Z Najwyższą Troską podchodzimy do każdego naszego Pacjenta, gdyż jego dobro stawiamy na pierwszym miejscu.
Dlatego poświęcamy każdemu, czy to niemowlęciu, dziecku, nastolatkowi czy osobie dorosłej, tyle czasu, ile to konieczne. Celem i misją naszej Poradni jest objęcie opieką całych rodzin, w których występuje alergia. Jest bowiem głęboki sens w leczeniu babci, mamy i dziecka z tej samej rodziny. Wiedząc, jak chorują dorośli w tej rodzinie, jak reagują na świat zewnętrzny, leki, zmiany klimatu itd., łatwiej jest leczyć chorobę u dziecka i prognozować jej przebieg.
Staramy się, by każdy został przyjęty o wyznaczonej porze, by nie musiał długo czekać w kolejce. Zapewniamy, że wszyscy pacjenci ze skierowaniem zostaną przez nas przyjęci. Oprócz diagnostyki i leczenia prowadzimy dla pacjentów i ich rodzin (w przypadku dzieci) bezpłatną edukację i szkolenie w zakresie leczenia i zasad postępowania w danej jednostce chorobowej. W poradni każdy pacjent może sprawdzić, czy prawidłowo posługuje się swoim lekiem inhalacyjnym. To ważne, bo według badań aż 60-70 procent osób robi to nieprawidłowo.
Staramy się, by w naszej Poradni panowała miła atmosfera, począwszy od rejestracji, poprzez pokoje lekarskie, na gabinetach zabiegowych skończywszy. Dla dzieci przygotowaliśmy kącik zabaw, by dobrze czuły się podczas wizyty. Jeśli Ty lub Twoje dziecko cierpicie na alergię, serdecznie zapraszamy do naszej Poradni.
Poradnia alergologiczna
W naszej Poradni zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem szeregu chorób związanych ze zjawiskiem alergii, a także rozmaitych chorób płuc. W szczególności specjalizujemy się w leczeniu:
- atopowego zapalenia skóry popularnie nazywanego skazą białkową, wypryskiem bądź świerzbiączką
- astmy oskrzelowej alergicznej i niealergicznej oraz nadreaktywności oskrzeli, co może objawiać się duszącym kaszlem lub dusznością bez uchwytnej przyczyny
- nawracającego zapalenia oskrzeli z odczynem skurczowym, które przebiegają bez gorączki
- nawracającego zapalenia i obrzęku krtani (“szczekający” kaszel, duszność), które przebiegają bez gorączki
- nawracających lub całorocznych katarów, po wykluczeniu tła infekcyjnego
- pokrzywki ostrej i przewlekłej
Diagnostyka
Wykonujemy testy naskórkowe w bardzo szerokim spektrum alergenowym, testy pokarmowe oraz na poszczególne pyłki traw, drzew, chwastów, zarodniki różnych pleśni i grzybów, roztocza kurzu domowego, roztocza spiżarniane, sierści zwierząt domowych i wiele innych alergenów. Uwaga, pamiętaj, że przed testami należy przerwać pobieranie doustnych leków przeciwalergicznych co najmniej 10 dni wcześniej. Wykonujemy również spirometrię, czyli badanie pokazujące, ile powietrza jest w płucach i czy prawidłowo przepływa przez oskrzela, co obrazuje stan dróg oddechowych od dużych po najmniejsze oskrzela. Mamy najnowszej generacji spirometr, który jest kalibrowany raz w roku, co zapewnia wysoki standard i wiarygodność badania. Monitorujemy pacjentów z dusznością pulsoksymetrem, czyli nieinwazyjną metodą badania prężności tlenu we krwi. Pomiaru dokonuje się przez skórę, bez konieczności nakłucia. Jest możliowość wykonania także na miejscu gazometrii krwi włośniczkowej.
Leczenie
Stale podnosimy poziom naszej wiedzy, by leczyć Was jak najnowocześniej. Nie odmawiamy nikomu pomocy. Przyjmujemy poza kolejnością stany nagłe, w tym m.in. napady astmy i stan astmatyczny, obrzęk krtani, nagłe wysiewy pokrzywki czy nagłe zaostrzenia atopowego zapalenia skóry. Naszą pracę ułatwia nowoczesny sprzęt, w tym duże, wygodne inhalatorium z pięcioma stanowiskami, gdzie pacjenci z nagłą dusznością otrzymują natychmiastową pomoc. Na miejscu jest możliwość wykonania wszelkiego rodzaju zastrzyków: podskórnych, domięśniowych, dożylnych, kroplówek czy zabiegów odczulających.
Ciekawe strony
www.e-medyk.info – Dolnośląski Portal Zdrowia
www.nfz-wroclaw.pl – dolnośląski oddział NFZ
www.mz.gov.pl – strona Ministerstwa Zdrowia
www.apsik.pl – serwis alergologiczny
www.alergen.info.pl – Serwis Alergologiczny Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych
www.alergie.pl – przewodnik medyczny po chorobach alergicznych
www.alergia-pokarmowa.med.pl – białostocki serwis poświęcony alergii pokarmowej
www.astma.edu.pl – bogaty serwis poświecony astmie
www.celiakia.pl – serwis poświęcony celiakii
www.atopowe-zapalenie.pl – strona o atopowym zapaleniu skóry tworzona przez pacjentów
www.astma.dzg.pl – niezły serwis poświęcony astmie
www.pta.med.pl – strona Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
www.nexter.pl – szczepionki odczulające firmy Allergopharma
Wasze pytania
Na Wasze pytania odpowiada Irena Grzesiak, kierownik Poradni Alergologicznej w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, specjalista w zakresie alergologii, pulmonologii i pediatrii. Pomoc Dolnośląski Portal Zdrowia e-medyk.info.
Moje 4-letnie dziecko ma rozpoznane od prawie roku Atopowe Zapalenie Skóry. Objawy choroby, głównie świąd, nawracały już 3-krotnie. Córka jest leczona farmakologicznie, ale jak widać nie przynosi to spodziewanych efektów. Co mogę zrobić, by zapobiec kolejnym nawrotom choroby?
Polecam odpowiednie dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych, najlepiej z dodatkiem silikonów (Silol, Dimeticon), które eliminują wysuszenie skóry. Należy używać ich kilka razy dziennie, np. 5-6 razy, gdyż jednorazowe natłuszczanie nie wystarczy. Konieczna jest wizyta w wysokospecjalistycznym ośrodku prowadzącym szeroką edukację dotyczącą AZS oraz posiadającym możliwość testów plastrowych tzw. PATCH testów. We Wrocławiu jest to chociażby Poradnia Alergologiczna przy ul. Grabiszyńskiej 105.
Co Pani uważa na temat niekonwencjonalnych metod leczenia i zapobiegania Atopowemu Zapaleniu Skóry, chodzi mi konkretnie o tzw. głodówkę leczniczą, akupunkturę, BICOM i ultradźwięki.
Nie ma żadnych dowodów, że to w ogóle działa! Etiologia schorzenia jest tak złożona, że działanie np. głodówką bez pielęgnacji skóry może wręcz zaostrzyć chorobę, a także spowodować nieodwracalne zmiany niedoborowe, zwłaszcza u małych dzieci. BICOM działa jak placebo, czyli wyłącznie na psyche. Jestem zdecydowanie przeciwna tego typu eksperymentom. Zresztą zdania autorytetów na całym świecie z dziedziny alergologii są właśnie takie.
U mojego 6-letniego syna występuje katar sezonowy, najczęściej w maju i czerwcu. Ma typowe objawy alergii, sama wiem, bo też mam katar sienny, ale wykonanie testy skórne wypadły ujemnie. Czy wykluczają one alergię?
Absolutnie nie wykluczają alergii. Wykluczają jej natychmiastową postać (typ I), ale jeszcze jest chociażby typ IV, tzw. alergia opóźniona. Chociaż zdajemy sobie sprawę z jej istnienia, to nie potrafimy jej jeszcze diagnozować.
Czy wszystkie rodzaje leków na alergię, które mają w swoim składzie sterydy, powodują otyłość? Może są jakieś mniej szkodliwe?
Dobre pytanie! Sterydy systemowe, tzn. podawane w formie tabletek lub zastrzyków, na ogół powodują otyłość. Sterydy wziewne w dawkach do 800 mcg u dorosłych i 400 mcg u dzieci nie powodują żadnych zmian w organizmie. Nawet bardzo wysoka dawka sterydów wziewnych jest zdecydowanie bezpieczniejsza od najniższej dawki sterydów systemowych, czyli doustnych, domięśniowych, dożylnych.
Choruję na astmę od 5 lat. Obecnie zażywam Miflonide, Zyrtec i Oxodil i na tych lekach czuję się dobrze, właściwie nie ma nawrotów choroby. Planujemy z mężem ciążę. Co wówczas ze stosowaniem tych leków, czy mam je odstawić, a jeśli tak, to kiedy? Czy ciąża nie pogorszy mojej astmy? Czy astma nie będzie miała złego wpływu na dziecko? Proszę o szybką pomoc.
Leki wziewne, jakie Pani bierze, nie wpłyną ani na ciążę, ani dziecko. Jedynie Zyrtec należy odstawić w razie ciąży. Przez całą ciążę należy być pod kontrolą alergologa (wizyty raz w miesiącu) oraz monitorować spirometrię, ewentualnie PEFR. Trudno przewidzieć, jak ciąża wpłynie na astmę – czasem poprawia przebieg choroby, niekiedy pogarsza, najczęściej jednak nie powoduje szczególnych zmian. W ostatnim trymestrze może pojawić się konieczność zażywania dodatkowych leków wziewnych.
Jakie są objawy uboczne odczulania?
Prawidłowo prowadzone “odczulanie” jest bezpieczne. Pracuję bardzo wiele lat i prowadziłam immunoterapię u tysięcy pacjentów. Nigdy nie mieliśmy powikłań najpoważniejszych, czyli wstrząsu. Najczęściej występują objawy miejscowe w postaci swędzenia w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienia, obrzęku, bolesności, która mija po kilku-kilkunastu godzinach. Jeżeli te dolegliwości są zbyt uciążliwe, polecamy dzień przed, w dniu szczepienia i dzień po nim lek przeciw przeciwhistaminowy (loratadyna, cetyryzyna lub inne). Stosujemy także okłady z lodu po szczepieniu. Można też rozdzielić dawkę szczepionki i po połowie podać w oba ramiona.
Jaka jest skuteczność szczepionki odczulającej?
Jestem zdecydowanym zwolennikiem szczepionek odczulających. Nie tylko obserwuję stopniowe ustępowanie alergii, łagodzenie objawów aż do zupełnego ich ustąpienia, ale także przestrojenie organizmu z reakcji alergicznej na przeciwzapalną. Pacjent stopniowo pozbywa się alergii, a rośnie mu odporność na choroby infekcyjne. Choruje rzadziej i lżej. Zakładając, że szczepionka jest “szyta na miarę”, czyli doskonale dobrana zarówno pod względem jakości jak i zawartości procentowej danego alergenu, to skuteczność jest znaczna – zwłaszcza u osób młodych, szczególnie dzieci. Do tej pory nie wynaleziono innego leczenia przyczynowego alergii jak unikanie alergenu, co jak wiadomo jest prawie niemożliwe oraz właśnie odczulania.
Jakie są największe problemy związane z pobieraniem szczepionek odczulających?
Dla pacjentów aktywnych zawodowo, studentów czy osób mieszkających daleko od ośrodka niewątpliwie dużą uciążliwością są częste dojazdy na odczulanie i związane z nimi koszty. Dla takich osób można dobrać szczepionkę o tzw. szybkim sposobie budowania właściwej dawki odczulającej. Co to oznacza? W większości szczepionek jest około 10-12 dawek cotygodniowych, czyli pacjent przez 2 lub 3 miesiące musi przyjeżdżać raz w tygodniu, a następnie przez 3 do 5 lat jeden raz w miesiącu. Ale są też szczepionki, gdzie dawek cotygodniowych jest 5, a następnie pacjent przyjeżdża jeden raz w miesiącu. W naszej poradni odczulamy też wybrane osoby tzw. metodą cluster, tzn. w jednym dniu pacjent przyjeżdża na kilka godzin i otrzymuje 2 lub 3 iniekcje odczulające. Jest to niezły sposób rozwiązania tego problemu.
Które szczepionki odczulające są lepsze: doustne czy podskórne?
Zdania praktyków alergologów jak i naukowców są w tej kwestii podzielone. Z moich obserwacji wynika jednak, że szczepionki podskórne wydają się skuteczniejsze od doustnych. Poza tym szczepionki doustne są znacznie kosztowniejsze i wymagają codziennego, sumiennego ich przyjmowania.
Czy trzeba mieć skierowanie do poradni?
Do większości lekarzy-specjalistów, w tym pracujących w naszej poradni, wymagane jest skierowanie od innego lekarza, który ma umowę z NFZ. Najczęściej jest to oczywiście nasz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale takie skierowanie może wystawić chociażby inny lekarz-specjalista.
Rolę skierowania do specjalisty pełni również wypis ze szpitala, w którym znajduje zalecenie przebywania pod opieką danej poradni. Skierowanie do specjalisty ważne jest bezterminowo, ale trzeba je wykorzystać jak najszybciej, po pierwsze ze względu na zdezaktualizowanie się dołączonych do niego badań diagnostycznych, a po drugie im szybciej zarejestrujemy się, tym szybciej uzyskamy pomoc specjalisty. Zanim skorzystamy z pomocy poradni, powinniśmy się zarejestrować. Nasza poradnia deklaruje, że każdy pacjent ze skierowaniem będzie przyjęty. Rejestrując się w poradni, osobiście, telefonicznie lub za pomocą internetu, otrzymacie Państwo konkretną datę uzyskania świadczenia zdrowotnego. Pamiętajmy, że do rejestracji oprócz skierowania będziemy potrzebować dowodu tożsamości oraz dowodu naszego ubezpieczenia. Nasze skierowanie może być wystawione na jednorazową konsultację lub – jeżeli nasz stan zdrowia tego wymaga – na objęcie stałą opieką specjalistyczną. Wtedy jest ważne tak długo, jak długo trwa choroba, na jaką zostało wystawione. W przypadku chorób przewlekłych to jedno pierwsze skierowanie może być ważne nawet przez wiele lat. Ważne jest, byśmy mieli ze sobą skierowanie, bowiem w razie jego braku będziemy musieli za pomoc lekarza specjalisty dodatkowo zapłacić.
Jaki dowód ubezpieczenia musimy przedstawić w poradni?
By skorzystać z opieki medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, nie wystarczy być osobą ubezpieczoną, trzeba również udowodnić, że regularnie płacone są za nas składki zdrowotne. Dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Więcej na ten temat przeczytacie w Dolnośląskim Portalu Zdrowia www.e-medyk.info