Poradnia Proktologiczna
LOKALIZACJA
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
ul. Grabiszyńska 105-miejsce udzielania w/w świadczeń
53-439 Wrocław
Wysoki parter, gabinety nr 29
KONKTAKT
REJESTRACJA:
459 599 001
KADRA MEDYCZNA
LEKARZE:
Hamdi Darwish
specjalista chirurgii ogólne
kod resortowy: 1506 (poradnia proktologiczna)
Godziny pracy
Poniedziałek, Wtorek Środa | 8.00 – 13.00 11.00 – 15.00 |
Rejestracja
Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna lub osobista.
Telefon rejestracji : 459 599 001
Rejestracja osobista
Poniedziałek – Piątek | 8.00 – 18.00 |
Rejestracja telefoniczna
Poniedziałek – Piątek | 07.30 – 17.00 |
Możliwa jest również rejestracja internetowa: rejestracja@dcchp.pl
Lokalizacja
Wysoki parter, gabinety nr 29
Lekarze
Hamdi Darwish
specjalista chirurgii ogólnej
Charakterystyka
Diagnostyka proktologiczna (rektoskopia, anoskopia), zabiegi ambulatoryjne z zakresu chirurgii proktologicznej oraz małej chirurgii.
Wasze pytania
Panie doktorze, od kilku dni odczuwam silny ból w odbycie przy oddawaniu stolca, który trwa jeszcze około 2 godzin, a czasem dłużej. Jestem bardzo zaniepokojona. Czy to są hemoroidy?
Dolegliwości bólowe przy defekacji mogą być objawem wielu innych chorób proktologicznych, jednak najczęściej ból występuje przy guzkach krwawniczych z obecnością skrzepliny (hemoroidach), w ostrej szczelinie odbytu czy zapaleniu krypty Morgagniego. Może jednak towarzyszyć też chorobom nowotworowym w tej okolicy. Prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej terapii następuje po badaniu proktologicznym, dlatego proszę zgłosić się pilnie do lekarza chirurga zajmującego się leczeniem tych schorzeń.
Mam stwierdzoną chorobę hemoroidalną. Lekarz powiedział mi, że trzeba operować. Boję się operacji, ponieważ dowiedziałam się od znajomych, że jest to bardzo bolesne. Czy są jakieś metody operacji, po których nie odczuwa się bólu?
Leczenie choroby hemoroidalnej w początkowym stadium nie jest skomplikowane i polega na stosowaniu specjalnej diety oraz leków o działaniu ogólnym i miejscowym. Dopiero w kolejnych stopniach zaawansowania choroby stosuje się rozliczne metody zabiegowego leczenia, które są mniej lub bardziej bolesne. Od dawna lekarze poszukują jak najmniej inwazyjnych, a równocześnie skutecznych metod leczenia choroby hemoroidalnej, których zastosowanie wyeliminowałoby ból i stres w czasie oraz po zabiegu, skróciłoby do minimum czas operacji i pobyt w ośrodku leczniczym, a także umożliwiałoby szybki powrót do aktywności. Taką metodą wydaje się być DGHAL (Doppler Guided Haemorrhoidal Artery Ligation), czyli podwiązanie tętnic hemoroidalnych pod kontrolą mikrosondy dopplerowskiej. Tę innowacyjną metodę zapoczątkował K. Morinaga w Japonii. DGHAL jako operacja skuteczna, bezpieczna i praktycznie bezbolesna, znalazła liczne grono zwolenników na całym świecie, którzy potwierdzili jej wysoką skuteczność (wskaźnik wyników pozytywnych wynosi 95%). Na stałe została więc włączona do procedur chirurgii ambulatoryjnej, od niedawna stosowana jest w Polsce, w tym również we Wrocławiu. Jednak odpowiednie leczenie może nastąpić po prawidłowym rozpoznaniu choroby, a więc badania proktologicznego, bowiem wiele objawów mogących świadczyć na przykład o chorobie hemoroidalnej (ból odbytu, krwawienie) może być wynikiem innych, nawet zagrażających życiu schorzeń, m.in. raka odbytnicy.
Co to jest szczelina odbytu?
Jest to częste i najbardziej dokuczliwe schorzenie odbytu, które może towarzyszyć chorobie hemoroidalnej. Objawia się silnym, paląco-kłującym bólem odbytu nasilonym szczególnie przy oddawaniu stolca i utrzymującym się nawet kilka godzin. Bólowi towarzyszy niekiedy krwawienie, które jest widoczne na papierze toaletowym lub bieliźnie oraz swędzenie w okolicy odbytu i przykurcz mięśni zwieraczy. Podczas badania proktologicznego, które w tym przypadku przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym uwidacznia się płytkie pęknięcie lub owrzodzenie błony śluzowej kanału odbytu obnażające włókna mięśnia zwieracza wewnętrznego – stąd silny ból przy oddawaniu stolca. Jest to tzw. postać ostra szczeliny odbytu, która nie leczona z biegiem czasu przechodzi w postać przewlekłą trudniejszą do wyleczenia.
Jakie są przyczyny powstania szczeliny odbytu?
Przyczyny tej choroby nie są ostatecznie poznane, jednak uważa się, że jest ona wynikiem niezwykle złożonego mechanizmu zaburzeń koordynacji odbytowo-odbytniczej z reakcją skurczową zwieraczy i wzrostem ciśnienia w kanale odbytu w czasie oddawania stolca. Jest to szczególnie częste przy przewlekłych zaparciach i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia wyściółki kanału odbytu. Szczelina odbytu może być także objawem białaczki, przewlekłego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna czy AIDS. Przebyte ciąże również usposabiają do powstania tego schorzenia.
Jakie są metody leczenia ostrej szczeliny odbytu?
W pierwszym okresie stosuje się postępowanie zachowawcze, którego istotą jest obniżenie napięcia zwieracza odbytu. Są to preparaty do stosowania miejscowego w postaci maści, czopków, a także nasiadówki, ważna jest również dbałość o regularne wypróżnienia i higienę okolicy odbytu, środki zmiękczające stolec, leki łagodzące dolegliwości bólowe oraz dieta bogatowłóknikowa. Nieskuteczne leczenie zachowawcze jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego, co szczególnie często ma miejsce w postaci przewlekłej szczeliny. Najczęściej operacje tego typu przeprowadza się w trybie chirurgii ambulatoryjnej, co jest niezwykle przyjazne dla pacjenta, głównie poprzez eliminację stresu związanego z hospitalizacją.
W jaki sposób zapobiegać szczelinie odbytu?
Wskazane jest utrzymywanie prawidłowego rytmu wypróżnień, dbałość o higienę okolicy odbytu, stosowanie diety błonnikowej i unikanie silnego parcia na stolec oraz długiego przebywania w toalecie na tak zwanej “prasówce”.