napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  Szpital  /  CENTRUM NOWOTWORÓW GINEKOLOGICZNYCH

Centrum Nowotworów Ginekologicznych

LOKALIZACJA
CENTRUM NOWOTWORÓW GINEKOLOGICZNYCH

 

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

pl. Hirszfelda 12
53-413 Wrocław


BUDYNEK A, PIĘTRO II i III

KONKTAKT
KIEROWNIK

dr n. med. Barbara Rossochacka - Rostalska
tel. 71 36 89 402

 
Z-CA KIEROWNIKA

Dr n. med. Marcin Jędryka

tel. 71 36 89 408

 
LEKARZE

tel. 71 36 89 408

 
PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA

mgr Anna Stachowiak
tel. 71 36 89 403

 
PIELĘGNIARKI

tel. 71 36 89 406 lub 71 36 89403

 
SEKRETARIAT

tel. 71 36 89 407

 
KOORDYNATORKI PROCESU LECZENIA NOWOTWORÓW GINEKOLOGICZNYCH
  • Monika Tokarska tel. 726 100 281
  • Małgorzata Kawalec  tel. 669 220 350
  • Małgorzata Piórek tel. 726 100 372
 
KADRA MEDYCZNA
KIEROWNIK ODDZIAŁU

dr n. med. Barbara Rossochacka-Rostalska

 
Z-ca KIEROWNIKA ODDZIAŁU

Dr n. med. Marcin Jędryka

 
LEKARZE SPECJALIŚCI GINEKOLOGII ONKOLOGICZNEJ
  • lek. Andrzej Czekański
  • lek. Magdalena Hirowska-Tracz
  • lek. Leszek Huzarski
  • lek. Michał Maciejewski
  • dr n. med. Magdalena Manowiec 
  • lek. Ewa Nojek
  • lek. Marcin Kryszpin
  •  dr n. med. Piotr Lepka
  • lek. Tymoteusz Poprawski 
 
LEKARZE GINEKOLODZY W TRAKCIE SPECJALIZACJI Z GINEKOLOGII ONKOLOGICZNEJ
  • lek. Mateusz Skiba
  • lek. Krzysztof Grobelak
  • lek. Ewa Poprawska
ZAKRES ŚWIADCZONYCH PROCEDUR
Zajmujemy się leczeniem operacyjnym nowotworów żeńskich narządów płciowych. Dzięki szybkiej ścieżce diagnostyki onkologicznej i dobrej diagnostyce laboratoryjnej, obrazowej, patomorfologicznej, molekularnej oraz konsultacjom wysokiej klasy specjalistów innych dziedzin nasze pacjentki są dokładnie przygotowywane do bezpiecznego i skutecznego leczenia zabiegowego. Kwalifikacje do leczenia onkologicznego (w tym zabiegowego) odbywają się podczas multidyscyplinarnych konsyliów specjalistów zajmujących się kompleksowym leczeniem nowotworów ginekologicznych. Nad logistyką i kompletnością procesu diagnostyki pogłębionej czuwają nasze dedykowane koordynatorki, mające bezpośredni kontakt z pacjentkami.
Dzięki bliskiej współpracy z oddziałami chirurgii onkologicznej, urologii, radioterapii i chemioterapii, jeśli istnieje taka potrzeba, nasze pacjentki są poddawane leczeniu skojarzonemu w obrębie naszego ośrodka. Dobrze wyposażony blok operacyjny DCOPiH gwarantuje wykonywanie skomplikowanych operacji przy użyciu nowoczesnej aparatury medycznej, w tym chirurgii małoinwazyjnej.
Podczas pobytu pacjentek w naszym oddziale nad ich dobrostanem czuwają nasze położne, rehabilitanci i psycholodzy – we współpracy z lekarzami.
Nasze przyszpitalne poradnie konsultują zarówno aktualne pacjentki podczas procesu diagnostyki i leczenia, jak i pełnią ścisły nadzór po jego zakończeniu przez 5 lat (tzw. follow-up). Konsultujemy trudne przypadki związane z nowotworami ginekologicznym z całego makroregionu, a poradnia ginekologii onkologicznej (gabinet nr 211) dedykowana jest szybkiej diagnostyce i leczeniu pacjentek z podejrzeniem raka jajnika.
 

Nowotwory jajnika, jajowodu i otrzewnej – podstawowym sposobem postępowania jest leczenie operacyjne, z naciskiem na wykonywanie optymalnych cytoredukcji chirurgicznych (często z resekcjami wielonarządowymi), po dokładnej diagnostyce i kwalifikacji przez wielospecjalistyczne konsylium lekarzy różnych specjalności onkologicznych zajmujących się profesjonalnie leczeniem raka jajnika. W większości przypadków leczenie chirurgiczne skojarzone jest z leczeniem systemowym (chemioterapia, immunoterapia) w oparciu o ocenę pooperacyjną patomorfologiczną i molekularną czynników ryzyka. Niejednokrotnie w wyższych stopniach zaawansowania choroby konieczne jest wykonanie więcej niż jednego zabiegu operacyjnego (tzw. cytoredukcja odroczona po wstepnym leczeniu systemowym – chemioterapii neoadjuwantowej), chirurgia stosowana jest też w wielu przypadkach leczenia nawrotu tego nowotworu.

Nowotwory trzonu macicy– w początkowych stopniach zaawansowania pierwszym etapem leczenia jest zabieg operacyjny. Dzięki bardzo dobremu wyposażeniu naszego bloku operacyjnego i doświadczeniu zespołu – większość zabiegów w przypadku raka endometrium możemy przeprowadzić metodami małoinwazyjnymi – laparoskopowo. Ponadto dysponujemy aparaturą medyczną do oznaczania „węzła wartownika” przy użyciu zieleni indocyjanowej (metoda pozwalająca na uniknięcie wykonywania pełnego usuwania węzłów chłonnych zgodnie z najnowszymi standardami światowymi). W zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej agresywności pacjentka może być zakwalifikowana do uzupełniającej radioterapii lub radio-chemioterapii, w przypadkach rozsianej choroby stosuje się chemio- i hormonoterapię, miejscowe wznowy leczone są operacyjnie. Specjalizujemy się również w leczeniu pacjentek ze znaczną otyłością, które to wymagają szczególnej opieki anestezjologicznej, odpowiedniego sprzętu medycznego i narzędzi, a w naszym centrum mogą również skorzystać ze wszystkich zalet chirurgii małoinwazyjnej.

Nowotwory szyjki macicy– do leczenia operacyjnego kwalifikowane są chore z niskim stopniem zaawansowania, z chorobą ograniczoną do szyjki macicy, ewentualnie górnej części pochwy. W przypadkach bardziej zaawansowanych  pacjentki odnoszą większą korzyść z zastosowania radio-chemioterapii. W przypadku wznowy raka szyjki macicy musimy wykonać bardzo rozległe leczenie operacyjne w obrębie miednicy mniejszej lub chirurgia wykorzystywana jest do leczenia objawowego np. hamowania krwotoków.

Nowotwory pochwy– rzadkie schorzenie, do leczenia operacyjnego kwalifikuje się tylko w najniższych stopniach zaawansowania, choroba bardziej zaawansowana leczona jest przy pomocy radioterapii.

Nowotwory sromu– podstawowym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny, którego rozległość zależy od stopnia zaawansowania. W przypadkach wymagających usunięcia węzłów chłonnych pachwinowo-udowych, po odpowiedniej kwalifikacji w naszym centrum istnieje możliwość zastąpienia rozległego usuwania węzłów na procedurę oznaczenia i usunięcia „węzłów wartowników”. Ta zgodna ze światowymi standardami metoda operacyjna jest możliwa do przeprowadzenia w naszym centrum dzięki posiadanej nowoczesnej aparaturze. W przypadkach wymagających leczenia radio lub radio-chemioterapią wszystkie procedury odbywają się w naszym centrum.

W ramach pobytu jednodniowego wykonujemy drobne zabiegi diagnostyczne żeńskiego narządu płciowego w przypadku podejrzeń onkologicznych takie jak: biopsje sromu, pochwy, tarczy części pochwowej szyjki macicy, łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, biopsje TRUCUT (pod kontrolą USG) podejrzanych guzów miednicy/ podejrzenia wznowy choroby nowotworowej, odbarczenie wodobrzusza (paracenteza) pacjentek z rozsianym procesem npl

Informacje organizacyjne:
Konsultacje, kwalifikacje i przyjęcia do leczenia w oddziale odbywają się w pokoju
212 w budynku Przychodni (II piętro)
 
Po zakwalifikowaniu do leczenia przyjęcie odbywa się systemem wezwań na określony dzień, pacjentka zgłasza się w godzinach rannych do Izby Przyjęć.
 
Wskazane jest okazanie wszelkich posiadanych wyników badań i konsultacji
Aktualności:
Skip to content