napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Piknik zdrowia w DCOPIH

Piknik zdrowia w DCOPIH

W najbliższą sobotę, 5 sierpnia, z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii wystartuje Onko Tour. To wyjątkowy rajd rowerowy wyleczonych onkologicznie pacjentów i urzędników, który ma zachęcić Polaków do profilaktyki oraz wspierać chorych w walce z nowotworami. Imprezie będzie towarzyszył Piknik Zdrowia, podczas którego będzie można się skonsultować z ekspertami oraz wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

– Pamiętajmy, że wczesne wykrycie potencjalnych zagrożeń może znacznie zwiększyć szanse na pełne zdrowie i długie, satysfakcjonujące życie – mówi Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH. – Wykonanie badań profilaktycznych odpowiednich dla naszego wieku, takich jak np. mammografia, cytologia czy kolonoskopia stanowi istotny krok w trosce o siebie.

Uczestnikami rajdu są byli pacjenci onkologiczni. Łącznie pokonają ok 500 km. Na całej trasie z Wrocławia do Świnoujścia będą zachęcać mieszkańców do profilaktyki, udowadniając, że rak to diagnoza, a nie wyrok.

– Pokonałam chorobę nowotworową i wiem, że zdrowie jest najcenniejszym skarbem, który warto chronić – mówi Katarzyna Gulczyńska pomysłodawca rajdu i prezes Fundacji „Pokonaj raka”. – Jako byli pacjenci, pragniemy stanowić inspirację dla innych, zachęcając do przezwyciężania lęku i strachu związanego z chorobą.

W zespole Onko Tour będą również pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta, którzy na trasie będą służyć pomocą i informacją na temat praw pacjenta.

– Naszym celem jest nie tylko wspieranie pacjentów w walce z chorobą i informowanie ich o przysługujących im prawach, ale także zachęcanie do podejmowania działań profilaktycznych – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. – Rajd Onko Tour to doskonała okazja, by przypomnieć, że ponosimy główną odpowiedzialność za nasze zdrowie. Profilaktyka odgrywa kluczową rolę i nie możemy bagatelizować jej znaczenia.

Rajd wystartuje o godzinie 11:00 z terenu Centrum Onkologii DCOPiH przy pl. Hirszfelda 12. Na pierwszym odcinku z Wrocławia do Lubina pojadą także przedstawiciele dolnośląskich placówek ochrony zdrowia.

W godzinach od 10:00 do 15:00 imprezie będzie towarzyszył Piknik Zdrowia, podczas którego będzie można wykonać badania profilaktyczne i skonsultować się z ekspertami.
  • Specjaliści DCOPiH wykonywać będą badania podejrzanych zmian na skórze oraz badania cytologiczne;
  • Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu wykonywać będzie

badania w kierunku depresji, demencji oraz Alzheimera.

Dodatkowo będą dostępne stanowiska informacyjno-edukacyjne, w tym:
  • NFZ, na którym będzie można m.in. wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ);
  • Rzecznika Praw Pacjenta oraz ZUS, na którym będzie można otrzymać poradę.
  • DCOPiH, na którym będzie można dowiedzieć się o dostępnych programach profilaktycznych oraz nauczyć samobadania piersi i jąder;
  • Ciekawym doświadczeniem będzie #WizytaJelita, podczas której odwiedzający będą mogli wejść do dmuchanego modelu jelita grubego i zobaczyć, jak wygląda od środka.
Skip to content