napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Ponad 204 mln dofinansowania dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej

Ponad 204 mln dofinansowania dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej

Do 2027 roku Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) wybuduje nowoczesne laboratorium diagnostyki molekularnej. Będzie to możliwe, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Medycznego w wysokości 204 634 153 zł. Projekt „Budowa laboratorium diagnostyki molekularnej oraz doposażenie ośrodka” zakłada budowę nowego laboratorium medycznego oraz zakup robota chirurgicznego.

Symboliczny czek na inwestycję w imieniu minister zdrowia Katarzyny Sójki wręczył dziś we Wrocławiu Filip Nowak Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Budowa nowego laboratorium diagnostycznego to kluczowy element projektu, który umożliwi rozwinięcie zaawansowanej diagnostyki genetycznej i molekularnej oraz optymalizację procesów badawczych. Laboratorium zapewni zwiększenie dostępności do spersonalizowanego leczenia pacjentów w regionie, co ma szczególne znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi.

– To dla mnie bardzo ważny projekt, bo aby sprostać dzisiejszym oczekiwaniom pacjentów w zakresie dostępu do nowych terapii lekowych, konieczna jest także nowoczesna diagnostyka molekularna – mówi Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH. – Żeby optymalnie leczyć trzeba dobrze i odpowiednio zdiagnozować pacjenta.

Laboratorium zostanie wybudowane we Wrocławiu, przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie przyszłego Nowego Szpitala Onkologicznego. Powierzchnia budynku wyniesie ok. 5.600 m2 na trzech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej. W ramach projektu przewidziany jest także zakup aparatury, sprzętu medycznego oraz wyposażenia, włączając w to meble laboratoryjne i biurowe, sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie.

– Dzięki tej inwestycji będziemy mogli wykonywać więcej badań diagnostycznych, włączając w to te, które dotąd były poza naszym zasięgiem. Nowy budynek zostanie wzniesiony w sąsiedztwie naszej nowej inwestycji oraz Szpitala im. T. Marciniaka, tworząc dobrze zintegrowany kompleks medyczny – powiedział Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ramach zadania nr 1 zostanie przeprowadzona konsolidacja jednostek medycznych Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH), które zajmują się badaniami z wykorzystaniem metod biologii molekularnej oraz cytogenetyki – w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technik CTC (krążących komórek nowotworowych). W nowym budynku medycznego laboratorium diagnostycznego znajdą się:

· Laboratorium Diagnostyki Molekularnej Guzów Litych

· Laboratorium Hematologicznej Diagnostyki Molekularnej

· Laboratorium Cytogenetyki Hematologicznej i Guzów Litych

· Biobank

· Laboratorium Krążących Komórek Nowotworowych (CTC).

Zadanie nr 2 zakłada zakup systemu chirurgii robotowej wraz z niezbędnym wyposażeniem. To krok w kierunku doskonalenia procedur operacyjnych, zwłaszcza w zakresie leczenia raka gruczołu krokowego, przy wykorzystaniu technologii chirurgii robotowej.

Oba zadania tworzą integralną część projektu, mającego na celu podniesienie standardu opieki onkologicznej w regionie.

– Obserwujemy wyjątkowe zapotrzebowanie na rozwijającą się medycynę robotową, której do tej pory brakowało w naszym szpitalu – mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. medycznych. – Teraz będziemy w stanie spełnić oczekiwania pacjentów oraz lekarzy. Czekaliśmy na ten moment i jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że nadszedł. Okazuje się, że trzynasty w piątek wcale nie jest taki pechowy.

Skip to content