PRAISE - U
Projekt realizowany jest w ramach dofinansowania z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
“Świadomość raka prostaty i inicjatywy w zakresie badań przesiewowych w Unii Europejskiej (PRAISE-U)”
Projekt PRAISE-U ma na celu przetestowanie algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w Europie, przy jednoczesnym zmniejszeniu śmiertelności oraz ograniczeniu nad wykrywalności choroby, która nie wymaga leczenia.
W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską bierze udział 25 instytucji z 12 krajów. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Placówka rekrutuje ok. 3500 mężczyzn w wieku 50-69 lat pochodzących z Dolnego Śląska, by włączyć ich do eksperymentalnego programu badań przesiewowych. Projekt realizowany we współpracy z 25 instytucjami z 12 krajów, w tym z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego.
RODZAJ DOTACJI: PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE WSPÓŁFINANSOWANE
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 856 630zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 1 102 731,3 EUR
DATA PODPISANIA UMOWY: 08.12.2024 r
UMOWA: umowa nr 5861/EU4Health /2024/2
ONKOEDUKATOR
![]() | ![]() | ![]() |
Projekt realizowany w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”
NAZWA ZADANIA: „Onkoedukator – program edukacji przeciwnowotworowej”
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 1 702 800,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 1 702 800,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY: 26 kwietnia 2024 r.
TERMIN REALIZACJI PROJEKTU: 26 kwietnia 2024 r. - 26 kwietnia 2026 r.
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.
OPIS ZADANIA:
Głównym celem projektu jest wsparcie działań instytucji publicznych w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej przeciwnowotworowej w ramach lokalnych społeczności. Program ma na celu wykształcenie onkoedukatorów działających na poziomie lokalnym w celu intensyfikacji działań edukacyjnych i profilaktycznych w 2 województwach (dolnośląskim oraz świętokrzyskim).
Celem długofalowym projektu jest stworzenie lokalnej sieci wsparcia działań systemowych oraz samorządów wraz z poprawą zgłaszalności populacji ogólnej do programów przesiewowych (raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego) poprzez ciągłą edukację oraz wspieranie działań samorządowych.
W ramach projektu zostaną zrealizowane dwa etapy – diagnostyczny oraz edukacyjny. W ramach etapu diagnostycznego zostanie zbadana świadomość profilaktyki przeciwnowotworowej w populacji objętej badaniem, uwarunkowania psychospołeczne wpływające na kompetencje zdrowotne i zgłaszalność lokalnej społeczności do badań przesiewowych.
Celem drugiego etapu jest podniesienie wiedzy w zakresie edukacji zdrowotnej oraz o profilaktyce zdrowotnej. W ramach drugiego etapu projektu zostaną podjęte działania edukacyjne polegające na opracowaniu materiałów edukacyjnych oraz przeprowadzeniu szkoleń onkoedukatorów. Głównymi efektami projektu będą: wyszkolenie w ramach dwóch województw onkoedukatorów oraz zbudowanie platformy promocyjno – edukacyjnej (kompendium wiedzy profilaktycznej) na stronach internetowych.