napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Przedszkolaki zaproszą mamy na cytologię

Przedszkolaki zaproszą mamy na cytologię

Z okazji Dnia Matki do blisko 900 dolnośląskich przedszkoli trafią laurki-kolorowanki z zaproszeniem na bezpłatne badanie w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Dzieci będą mogły dowolnie je pokolorować i wręczyć swoim mamom. Jako pierwsze kolorowanki otrzymały dzieci z grupy Myszki z Przedszkola Samorządowego ZSP w Wysokiej.

Akcja organizowana jest wspólnie przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ, Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

– Na cytologię nie jest potrzebne skierowanie. Badanie jest bezpłatne i można je wykonać podczas zwykłej wizyty u lekarza ginekologa, który ma podpisaną umowę z NFZ – mówi Łukasz Sendecki, dyrektor dolnośląskiego NFZ. Mimo dużej dostępności, zbyt mało kobiet zgłasza się na badania. W efekcie rocznie ok 1700 z nich każdego roku umiera z powodu raka szyjki macicy. Dlatego chcemy skorzystać z pomocy dzieci w namawianiu mam do profilaktyki i dbania o swoje zdrowie.

Z programu profilaktycznego mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały badania cytologicznego. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka, np. zakażone wirusem HIV lub HPV bądź przyjmujące leki immunosupresyjne mogą skorzystać z programu, jeżeli nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Cytologia może uratować życie. Rak szyjki macicy dotyczy nawet 10 proc. kobiet. Jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. Regularnie wykonywane badanie cytologiczne pozwala szybko wykryć zmiany i nie dopuścić do rozwoju choroby.

– Dzięki profilaktyce mamy dziś możliwość wykrycia zmian nowotworowych na tak wczesnym etapie, że pozwala to na stuprocentowe wyleczenie – mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju. – Tymczasem wskaźnik umieralności w Polsce wciąż należy do najwyższych w Europie. Dlatego chcemy i musimy zmienić podejście do badań profilaktycznych i dać Dolnoślązakom szansę na długie i piękne życie. Ma nam w tym pomóc pozytywny przekaz całej akcji, nie chcemy „straszyć rakiem”. Chcemy natomiast, aby każdy, z uśmiechem na twarzy korzystał z oferty badań profilaktycznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skip to content