napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Zachowanie płodności u pacjentek leczonych onkologicznie

Zachowanie płodności u pacjentek leczonych onkologicznie

Rusza program mający na celu zachowanie płodności u pacjentek leczonych onkologicznie. Projekt będzie realizowany przez Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Na jego realizację samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy ponad 2 miliony złotych. DCOPiH jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który będzie zajmował się mrożeniem fragmentów tkanki jajnika w ciekłym azocie, techniką powolnego zamrażania!

Projekt skierowany jest do mieszkanek województwa dolnośląskiego w wieku 18-40 lat ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Panie przed rozpoczęciem leczenia będą mogły zabezpieczyć swoją płodność po to, by po wyleczeniu miały możliwość urodzenia dziecka. Jest to o tyle istotne, że często skutkiem ubocznym terapii onkologicznych jest nieodwracalna utrata płodności. Co ważne – program nie będzie opóźniał leczenia. 

Innowacyjna metoda polega na pobraniu fragmentu tkanki jajnika metodą laparoskopową, zamrożeniu go i przechowywaniu w odpowiednich warunkach w banku komórek, a następnie – kiedy pacjentka będzie wyleczona i podejmie decyzję o urodzeniu dziecka – wykonany zostanie autoprzeszczep tkanki. Mrożenie i przechowywanie tkanki będzie odbywało się w Banku Komórek w  Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii. DCOPiH jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który będzie zajmował się mrożeniem fragmentów tkanki jajnika w ciekłym azocie, techniką powolnego zamrażania.

Metoda ta jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Została dopracowana i zaakceptowana przez specjalistów w ostatnich dwudziestu latach, a jej walorem pozostaje, przy jej wysokim powodzeniu, możliwość wielokrotnej ciąży. Jej skuteczność ocenia się na 50 proc. – powrót funkcji prokreacyjnej i uzyskanie co najmniej 1 ciąży, a ciąży zakończonej porodem na około 42 proc. Oprócz powrotu cyklu kobiety, przeszczepiona tkanka jajnika podejmuje funkcje hormonalne, które są równie istotne dla zdrowia – jest to działanie kardioprotekcyjne, zmniejszające ryzyko osteoporozy oraz demencji starczej. Przeszczepiona tkanka jajnika może produkować komórki jajowe przez okres 2-3 lat po transplantacji, a nawet dłużej w przypadku młodszych pacjentek. W tym czasie pacjentka może zajść w ciążę w sposób naturalny nawet wielokrotnie. 

Pacjentka, która zgłosi się do programu, zostanie skierowana na konsultacje ze specjalistami:

  • ginekologiem położnikiem, 
  • ginekologiem onkologiem, 
  • onkologiem, 
  • hematologiem, 
  • radiologiem 
  • psychologiem. 

Następnie, po wykonaniu odpowiednich badań, zostanie podjęta decyzja na konsylium lekarskim o zakwalifikowaniu do zabiegu krioprezerwacji tkanki jajnika. Decyzja będzie podejmowana indywidulanie w przypadku każdej pacjentki.

Program będzie trwał od września 2023 r. do grudnia 2025 r. i zakłada, że z konsultacji ze specjalistami skorzysta około 100 pacjentek rocznie, a zabieg krioprezerwacji tkanki jajnika w tym czasie zostanie wykonany u 25 z nich. W trakcie trwania programu przewidzianych jest 300 konsultacji pacjentek onkologicznych ze specjalistami w Szpitalu im. A. Falkiewicza oraz 75 zabiegów, które odbędą się w tym samym ośrodku. 

Zainteresowane pacjentki bądź lekarze mogą uzyskać dodatkowe informacje dzwoniąc pod numer telefonu  71 37 74 137 lub 71 37 74 138,  bądź wysyłając maila na adres: zachowaj.plodnosc@falkiewicza.pl

W najbliższym czasie zostanie uruchomiona dedykowana strona internetowa o programie, na której będą pojawiały się treści edukacyjne skierowane zarówno do lekarzy, jak i pacjentek w formie artykułów oraz wykładów lekarzy. Przewidujemy, że pierwsze pacjentki zostaną zaproszone na konsultacje już na początku jesieni.

Skip to content