BUDOWA NOWEGO SZPITALA ONKOLOGICZNEGO
To będzie jeden z najnowocześniejszych szpitali onkologicznych w Europie. Koncepcja architektoniczna została zaprojektowana przez architektów, projektantów oraz lekarzy, pielęgniarki i personel Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
– W warunkach, jakie mamy dziś w naszych placówkach, nie da się rozwijać onkologii. W takich warunkach chorzy w ogóle nie powinni być leczeni – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH. – Dziś chorzy na wizytę w poradni czekają w ciasnych poczekalniach. Sale chorych są przepełnione, a z uwagi na wąskie korytarze karkołomnym wręcz problemem jest diagnostyka osoby leżącej.
W nowej placówce powierzchnia medyczna wzrośnie ponad dwukrotnie. Oddziały zamiast 400 będą miały blisko 1000 m kw. W miejsce przeludnionych sal pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe, a liczba gabinetów w ramach opieki ambulatoryjnej zwiększy się z 33 do 73. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych z 8 do 14, z czego dwie sale przeznaczone zostaną dla pacjentów leczonych w trybie jednodniowym. Dzięki temu będzie można wykonywać zamiast 6000 – 10 000 zabiegów rocznie.
– W nowym szpitalu postawiliśmy na realizację świadczeń ambulatoryjnych i hospitalizacji jednodniowych, bo to nie łóżka leczą – dodaje dr hab. Adam Maciejczyk. – Znacznie zwiększyliśmy przestrzeń poradni oraz części, gdzie wykonywać będziemy badania profilaktyczne.
Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach unitów, co zapewni chorym kompleksowe leczenie w jednym miejscu.
– Funkcjonowanie w ramach unitów doskonale widać na przykładzie leczenia nowotworów jelita grubego – mówi prof. Marek Bębenek, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej DCOPiH. – Do tej pory leczenie było bardzo rozproszone w różnych ośrodkach, co powodowało, że wyniki terapii były o około 25 proc. gorsze. W DCOPiH postawiliśmy na kompleksową opiekę, zajmujemy się pacjentem, zaczynając od diagnostyki poprzez leczenie, późniejszą kontrolę i poszpitalną opiekę pielęgniarską i psychologiczną.