napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  DCOPiH największym centrum pilotażowym w zakresie profilaktyki raka stercza w Europie

DCOPiH największym centrum pilotażowym w zakresie profilaktyki raka stercza w Europie

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 Dolnoślązaków, by włączyć ich do eksperymentalnego programu skriningowego. Jego celem jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem. Na ten cel placówka otrzymała 1 mln EUR dofinansowania z unijnej kasy.

Rak prostaty ma jeden z najwyższych współczynników umieralności u mężczyzn w północnej i zachodniej Europie. Jest to także najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się go u około 350 000 europejczyków.

Dzięki nowoczesnym narzędziom i strategiom możliwe jest przyspieszenie i usprawnienie procesu wykrywania raka. Z tą myślą powstał projekt PRAISE-U – Smart Early Detection of Prostate Cancer (Mądry Skrining Raka Prostaty). Jego celem jest zaprojektowanie algorytmu wczesnego wykrywania raka w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem i ograniczyć nadwykrywalność choroby, która nie wymaga leczenia.

– Nie każdy rak prostaty musi być leczony, część osób wystarczy mieć pod obserwacją i można tym z nowotworem żyć kilkadziesiąt lat, bo leczenie onkologiczne może mieć swoje powikłania np. zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu czy następstwa po radioterapii – mówi Dr Krzysztof Tupikowski, kierownik Centrum Nowotworów Urologicznych DCOPiH.

W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską bierze udział 25 instytucji z 12 krajów. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 mężczyzn w wieku 50-69 lat pochodzących z Dolnego Śląska, by włączyć ich do eksperymentalnego programu badań przesiewowych (tzw. skriningu). Na ten cel szpital otrzymał finansowanie w wysokości prawie 1 mln EUR, to największe dofinansowanie w projekcie (cały projekt pochłonie ok. 10 mln EUR).

Wyniki posłużą do napisania rekomendacji Komisji Europejskiej dla krajów Wspólnoty w zakresie metodologii prowadzenia badań przesiewowych tego nowotworu. Działanie to jest zgodne z Narodową Strategią Onkologiczna 2020-2030, która zakłada rozpoczęcie skriningu raka stercza w Polsce od 2024 r.

Projekt PRAISE-U podzielony jest na sześć pakietów roboczych. Które mają za zadanie gromadzenie wiedzy, opracowywanie protokołów dla programów badań przesiewowych, pilotażowe testowanie opracowanych protokołów, ocenę oraz rozpowszechnianie wyników. Celem projektu jest opracowanie strategii, która zmniejszy śmiertelność z powodu raka prostaty, jednocześnie minimalizując nadrozpoznawalność tej choroby.

– Projekt będzie trwał trzy lata. Nabór pacjentów zacznie się w kwietniu 2024 r. – mówi Dr Katarzyna Hodyra-Stefaniak, Koordynator ds. Nauki, Dział Badań i Innowacji. – W grudniu planujemy wystartować z kampanią informacyjną na temat naboru.

PRAISE-U (PRostate Cancer Awareness and Initiative for Screening in the European Union) to multidyscyplinarne konsorcjum skupione wokół czołowych europejskich klinicystów i naukowców zajmujących się rakiem prostaty, którego celem jest zmniejszenie śmiertelności spowodowanej tą chorobą.

Skip to content