napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  „Dzwon Życia” – jako dowód wygranej walki z rakiem

„Dzwon Życia” – jako dowód wygranej walki z rakiem

„Dzwon Życia” – zawisł w poniedziałek 14 listopada w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH). Jego dźwięk będzie oznajmiał innym chorym, że ktoś właśnie zakończył leczenie onkologiczne. We Wrocławiu jako pierwsza uderzyła w niego pacjentka, u której przed kilkoma laty wykryto raka piersi. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja „Pokonaj Raka”.

–  Nie traciłam optymizmu i przez cały czas zmagania się z chorobą wierzyłam, że uda mi się pokonać raka – mówi 76-letnia Krystyna Muszyńska. – Jestem emerytowaną pielęgniarką, przez lata opiekowałam się pacjentami onkologicznymi, a po przejściu na zasłużoną emeryturę wróciłam do szpitala – jako pacjentka.  Udało mi się pokonać chorobę dzięki szybkiej diagnostyce. Teraz apeluje do innych kobiet – regularnie badajcie swoje piersi, korzystajcie z badań profilaktycznych – wcześnie wykryta choroba, to duża szansa na powrót do aktywnego życia.

Według danych Komisji Europejskiej liczba zachorowań na raka wzrośnie do 2035 roku o 24 procent. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii tylko w ubiegłym roku udzieliło ponad 100 tys. porad. Dziennie do szpitala i do przyszpitalnych poradni zgłasza się ponad 1000 osób.

– Marzy nam się, by ten dzwon wybrzmiewał w naszym szpitalu kilka razy dziennie, by przypominał pacjentom, że raka można pokonać – mówi Paweł Zawadzki zastępca dyrektora ds. Rozwoju DCOPiH. – Chcemy wspierać naszych pacjentów w walce z chorobą, a osoby zdrowe zachęcać do profilaktyki.  Kilkadziesiąt minut, które poświęcimy na badania – może uratować nam życie.

 

Ceremonię bicia w dzwon po zakończonym leczeniu rozpoczął w 1996 roku kontradmirał Marynarki Wojennej USA, który w ten sposób uczcił powrót do zdrowia. Dzwon później przekazał placówce. Obecnie dzwony życia rozbrzmiewają w szpitalach na całym świecie.

Skip to content