
Konferencja „Psychoonkologia w praktyce” we Wrocławiu – kluczowe dyskusje o interdyscyplinarnym wsparciu pacjentów onkologicznych.
W dniu 22 maja 2025 roku we Wrocławiu odbyła się Konferencja „Psychoonkologia w praktyce”, zorganizowana przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) we współpracy z Fundacją Onkologika oraz Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego (PTPO).
Konferencja zgromadziła około 300 uczestników, w tym licznych specjalistów z dziedziny onkologii, psychoonkologii, psychologii, a także pacjentów i ich bliskich, podkreślając interdyscyplinarny charakter opieki nad osobami dotkniętymi chorobą nowotworową.
Stanowiła platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie psychoonkologii, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów wsparcia pacjentów i ich rodzin. W ramach wydarzenia odbyły się liczne wykłady plenarne i panele dyskusyjne.
Wśród prelegentów, znaleźli się (w kolejności alfabetycznej):
- mgr Adrianna Sobol
- dr n. med. Agata Kołodziejczyk
- mgr Agata Ruchel-Chojka
- mgr Alina Lorek
- mgr Anna Dudek
- prof. dr hab. n. med. Bernarda Kazanowska
- dr n. med. Ewa Wojtyna, prof. UŚ
- mgr Jan Gruszka
- dr n. med. Joanna Krawczyk
- dr n. med. Katarzyna Cieślak
- prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden Gałuszko
- mgr Marta Maślanka
- dr n. med. Piotr Lepka
- mgr Edyta Sperling
- dr n. o zdr. Sebastian Artur Zdończyk
Prelegenci poruszali tematykę m.in. znaczenia psychoonkologii jako integralnej części opieki onkologicznej, roli profilaktyki i programów wsparcia, wyzwań stojących przed praktykami oraz perspektywy pacjenta w procesie leczenia.
W panelu dyskusyjnym „Potrzeby pacjenta chorującego onkologicznie” udział wzięli:
- Aleksandra Wilk (Dyrektor Sekcji Raka Płuca Fundacja „To się leczy”)
- Anna Wyszkoni (wokalistka, była pacjentka)
- Olga Tokarczuk (noblistka, gość honorowy)
- dr n. ekon. Paweł Zawadzki (Zastępca dyrektora ds. Rozwoju DCОРІН)
- Joanna Misztal-Dadacz (Zastępca dyrektora, Wydziału Zdrowia)
- dr hab. n. med. Marcin Ziętek (lekarz DCOPiH)
Inauguracja Dolnośląskiego Oddziału PTPO stanowiła ważny krok w rozwoju psychoonkologii w regionie, mając na celu integrację środowiska specjalistów, podnoszenie standardów opieki i edukację społeczną w zakresie wsparcia psychoonkologicznego.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim partnerom, patronom oraz współorganizatorom za wsparcie i zaangażowanie w realizację tego ważnego wydarzenia. Dzięki Państwu, Konferencja „Psychoonkologia w praktyce” stała się cennym forum wymiany wiedzy i doświadczeń, przyczyniając się do dalszego rozwoju psychoonkologii w Polsce.
Wydarzenie to potwierdziło, że psychoonkologia odgrywa nieodzowną rolę w kompleksowej opiece nad pacjentem onkologicznym, a interdyscyplinarna współpraca i wymiana doświadczeń są kluczowe dla dalszego rozwoju tej dziedziny.