napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Nowe pracownie mammograficzne na Dolnym Śląsku i szerszy zakres badań

Nowe pracownie mammograficzne na Dolnym Śląsku i szerszy zakres badań

Od 1 listopada 2023 roku do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych więcej kobiet. Badania mammograficzne będą dostępne w wieku 45-74 lat, dotychczas obejmowały panie między 50 a 69 rokiem życia. Ponadto, w celu zwiększenia dostępności badań mammograficznych dla mieszkanek Dolnego Śląska, Centrum Onkologii DCOPiH wspólnie z Samorządem Województwa Dolnośląskiego uruchomiło cztery nowe pracownie w miejscowościach, w których dotąd nie było dostępu do stacjonarnych badań przesiewowych w kierunku raka piersi. 

Nowe pracownie powstały w Trzebnicy, Strzelinie, Lwówku Śląskim oraz Lubaniu. Rejestracja do pracowni ruszy 2 listopada br. Inwestycja o wartości blisko 4,7 mln złotych, została sfinansowana z unijnego funduszu REACT-EU i ma za zadanie zniwelowanie barier w dostępie do badań profilaktycznych na terenach, w których dotychczas nie było dostępu do stacjonarnych jednostek mammograficznych.

– Rak piersi pozostaje palącym problem zdrowotnym w Polsce, dlatego postanowiliśmy dotrzeć do miast, w których nie było możliwości wykonania stacjonarnej mammografii i uruchomić nowe, zamiejscowe pracownie. Obecnie mammografia to najlepsza metoda wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet – podkreśla Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii.

Nowo powstała sieć mammografów na Dolnym Śląsku zakłada, że wszystkie badania wykonane w czterech placówkach będą przesyłane do DCOPiH, gdzie doświadczeni radiolodzy z Centrum Chorób Piersi poddadzą analizie wykonane zdjęcia mammograficzne. To pierwsza taka sieć w Polsce zakładająca centralizację danych badań mammograficznych. 

– Tworzymy sieć pracowni mammograficznych, po to, żeby ułatwić dostęp do badań, bez względu na to, czy Panie mieszkają w dużych, czy mniejszych miejscowościach. Zależało nam również na skróceniu czasu pomiędzy wykryciem choroby, a jej leczeniem, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu i współpracy ze szpitalem onkologicznym – podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. 

Adresy pracowni mammograficznych:

Trzebnica – Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej, ul. Prusicka 53/55

Strzelin – Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Mickiewicza 20

Lwówek Śląski – Powiatowe Centrum Zdrowia ul. Morcinka 7. 

Lubań – Przychodnia specjalistyczna Chromex, ul. Fabryczna Osiedle 8A.  

Rejestracja do pracowni mammograficznych jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 16.00, pod numerem telefonu 71 36 89 320.

Skip to content