napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Rozszerzenie dostępu do badań mammograficznych na Dolnym Śląsku dzięki nowym pracowniom DCOPiH

Rozszerzenie dostępu do badań mammograficznych na Dolnym Śląsku dzięki nowym pracowniom DCOPiH

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH), we współpracy z samorządem województwa dolnośląskiego, uruchomi cztery nowe pracownie mammograficzne w Trzebnicy, Strzelinie, Lwówku Śląskim oraz Lubaniu. Celem projektu jest ułatwienie dostępności do badań profilaktycznych w powiatach, które dotychczas były pozbawione stacjonarnych pracowni mammograficznych. Koszt inwestycji to blisko 4,7 mln złotych. Środki pochodzą z unijnego funduszu REACT-EU.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Mammograficzne badanie przesiewowe ma na celu wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym etapie rozwoju. Prześwietlając tkanki piersi promieniami rentgenowskimi, można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Obecnie badania profilaktyczne w zakresie raka piersi obejmują pacjentki w wieku 50-69 lat. Ta grupa kobiet na badanie może zgłosić się bez skierowania.

– Obecnie mammografia jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, program profilaktyki raka piersi zostanie rozszerzony o kolejne grupy wiekowe. Od 1 listopada 2023 roku kobiety w wieku od 45 do 74 lat będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnej mammografii. Jest to badanie o wysokiej czułości, które pozwala na wykrycie zmian nowotworowych już we wczesnym stadium zaawansowania – mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zapewniło w każdym z czterech powiatów najwyższej jakości mammograf cyfrowy wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi pacjenta.

– Zależy nam, aby kobiety, niezależnie od miejsca zamieszkania miały swobodny dostęp do profilaktyki onkologicznej. Pracownie będą prowadzone przez zespół Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii co umożliwi koordynację leczenia w sytuacji, gdy badanie profilaktyczne, wykaże taką konieczność – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Oceną i analizą badań profilaktycznych wykonywanych w powiatach zajmie się zespół Radiologów Breast Unit DCOPiH we Wrocławiu.

Adresy pracowni mammograficznych:

· Trzebnica: Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej, ul. Prusicka 53/55

· Strzelin: Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Mickiewicza 20

· Lwówek Śląski: Powiatowe Centrum Zdrowia ul. Morcinka 7.

· Lubań: Przychodnia specjalistyczna Chromex, ul. Fabryczna Osiedle 8A.

Rejestracja zostanie uruchomiona od 2 listopada br. pod numerem tel. 71 36 89 320.

Skip to content