napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Umowa na budowę szpitala onkologicznego we Wrocławiu podpisana

Umowa na budowę szpitala onkologicznego we Wrocławiu podpisana

W poniedziałek, 22 maja, Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii podpisało umowę z firmą PORR na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. Inwestycja wyniesie 1,055 mld zł. To największe przedsięwzięcie w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu. 

 Budowa szpitala ma być zrealizowana w ciągu 51 miesięcy. Etap projektowania potrwa 15 miesięcy, etap budowy 36. Planuje się, że w roku 2028 do placówki trafią pierwsi pacjenci. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz z budżetu państwa.

– Budujemy Nowy Szpital Onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie mieszkańców całego regionu. Podpisana umowa jest kamieniem milowym w realizacji tej oczekiwanej przez Dolnoślązaków, strategicznej inwestycji w ochronę zdrowia. Nowoczesny szpital onkologiczny umożliwi najwyższy poziom leczenia pacjentów w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii. Inwestycję realizujemy dzięki zaangażowaniu, współfinansowaniu i współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i rządu RP. To dla nas wspólne, priorytetowe wyzwanie – podkreśla Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. 

 – Dolny Śląsk czeka na tę inwestycje od kilkudziesięciu lat. Nasz obiekt to najstarszy szpital onkologiczny w Polsce. Dziś mieści się on w ponad stuletnich murach. Pacjenci przechodzą przez ciasne korytarze, leżą na wieloosobowych salach, a lekarzom brakuje miejsca, żeby leczyć w komfortowych warunkach – mówi Adam Maciejczyk dyrektor DCOPiH.

 Nowy szpital będzie miał powierzchnię 100 502,79 m2 – 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną, 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Przychodnia szpitalna będzie liczyła 73 gabinety, co pozwoli na zwiększenie zakresu lecznictwa otwartego.

– Za nieco ponad cztery lata stanie tu nowoczesny i piękny budynek. Jego wyjątkowość polega na tym, że nad jego koncepcją pracowali nie tylko architekci, ale też lekarze, pielęgniarki i pracownicy naszego centrum. Dlaczego? Bo to szpital, który ma służyć pacjentom i dać komfort pracy personelowi medycznemu – mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH

Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Blok operacyjny będzie liczył 14 sal, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Plan budynku będzie uwzględniał ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do poradni, części diagnostycznej czy na oddział szpitalny. Przy budynku zostanie wybudowany parking z 1026 miejscami postojowymi.

W ramach projektu dotychczas został wykonany plan funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowa dokumentacja zawierająca koncepcję medyczną, architektoniczną i funkcjonalną obiektu. Twórcy PFU brali pod uwagę ścieżki pacjentów i personelu wynikające ze specyfiki placówki. Uwzględnili także doświadczenia z okresu pandemii Covid-19 dotyczące. bezpieczeństwa epidemiologicznego. W miejscu budowy nowego szpitala przeprowadzono już szereg prac, m.in. archeologiczne, saperskie, szpital uzyskał także prawomocną ostateczną decyzję środowiskową oraz warunki przyłączeniowe wszystkich mediów. By założenia projektowe najlepiej dopasować do specyfiki szpitala, w tworzeniu koncepcji architektonicznej brali udział przedstawiciele poszczególnych jednostek szpitala.

Na bazie tych założeń firma PORR stworzy projekt architektoniczny zgodnie z trybem przetargowym „zaprojektuj i wybuduj”. Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

– Cieszymy się, że jako generalny wykonawca Nowego Szpitala Onkologicznego będziemy mogli wykorzystać doświadczenie zdobyte w ciągu naszej 30-letniej działalności na polskim rynku. W tym czasie z powodzeniem zrealizowaliśmy ponad 600 projektów, w tym dużych i skomplikowanych inwestycji, takich jak Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Do kolejnego zadania podchodzimy jak zawsze z pełnym zaangażowaniem, oddając do dyspozycji nasze know-how, doświadczenie, znajomość nowoczesnych rozwiązań (technologia BIM) i najważniejsze – najlepszy zespół – powiedział Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR S.A.

Do udziału w przetargu na projekt i budowę nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii zgłosiło się pięć firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PORR – na kwotę 1,055 mld zł. Najwyższa oferta opiewała na kwotę 1,419 mld zł.

– Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego to inwestycja niezwykle potrzebna, nie tylko dla Wrocławia, ale całego województwa. Już dziś z usług DCOPiH korzystają mieszkańcy całego regionu. Dolny Śląsk zasługuje na ośrodek onkologiczny na miarę XXI wieku i właśnie taki będzie miał. Naszym celem jest leczenie pacjentów w znacznie lepszych warunkach i udzielanie pomocy w jeszcze większym zakresie. Dzięki wsparciu Rządu RP oraz determinacji wielu osób możemy wreszcie powiedzieć, że długo wyczekiwana budowa szpitala stała się faktem – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Skip to content