napisz do nas

Related Posts

tel. 71 3689 601 fax 71 3689 219
Plac Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
napisz do nas
Home  /  AKTUALNOŚCI   /  Onko Tour – rowerem po zdrowie

Onko Tour – rowerem po zdrowie

W sobotę, 13 sierpnia, w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) zakończył się Onko Tour 2022. Na mecie, Fundacja Pokonaj Raka, przekazała szpitalowi dzwon życia – każde jego uderzenie oznajmiać będzie, że pacjenci zakończyli leczenie. Onko Tour to wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów. Ma on zachęcić Polaków do profilaktyki oraz wspierać chorych w walce z nowotworami.

Rajd organizowany przez Fundację Pokonaj Raka oraz Rzecznika Praw Pacjenta wyruszył 6 sierpnia z Kielc i przez Kraków, Katowice, Gliwice, Opole i Brzeg opolski, dotarł do Wrocławia. W jego ostatnim etapie kilkunastoosobowa grupa kolarzy pokonała 50-kilometrową trasę dzielącą DCOPiH od Brzegu opolskiego.

W projekcie brali udział pacjenci onkologiczni oraz osoby związane z ochroną zdrowia, którzy swoją aktywnością chcieli wspierać pacjentów w walce z chorobą, jak i zachęcać osoby zdrowe do profilaktyki.

– Rak to diagnoza, a nie wyrok – mówi Katarzyna Gulczyńska Prezes fundacji „Pokonaj raka”. – Tak naprawdę nasze zdrowie jest w naszych rękach, sami możemy o nie zadbać poprzez aktywność, zdrowe odżywianie, badania profilaktyczne i pozytywne nastawienie. – Często, gdy pojawi się w naszym życiu choroba nowotworowa, zupełnie zmieniają się życiowe priorytety.

DCOPiH w ostatnim etapie rajdu reprezentował pacjent, Marian Mróz. Były kolarz wygrał walkę z rakiem: – Moja choroba, rak prostaty, została wykryta w trakcie badań profilaktycznych, dlatego apeluję do mężczyzn, by się nie bali i nie lekceważyli diagnostyki w tym zakresie.

Na mecie organizatorzy przekazali DCOPiH dzwon życia. Każde jego uderzenie oznajmiać będzie, że pacjent zakończył leczenie.

– Chcemy wspierać naszych pacjentów w walce z chorobą, a osoby zdrowe zachęcać do profilaktyki – mówi Paweł Zawadzki zastępca dyrektora ds. Rozwoju DCOPiH i prezes Fundacji Onkologika. – Kilkadziesiąt minut, które poświęcimy na badania – może uratować nam życie.

Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Organizacja mety rajdu odbyła się przy współudziale Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu. 

 

Skip to content