Cytobus wyruszył w trasę

Pierwszy w regionie cytobus, czyli mobilny gabinet ginekologiczny ruszył na Dolny Śląską. Dzięki niemu możliwe będzie dotarcie w te miejsca, w których kobiety mają gorszy dostęp do lekarzy specjalistów i gabinetów cytologicznych.

W cytobusie wykonywane będą badania cytologiczne u pań w wieku od 25 do 59 roku życia (zgodnie z programem profilaktyki raka szyjki macicy). Badania są bezpłatne, bez kolejki i bez skierowania. Ideą cytobusu jest dotarcie w te miejsca na mapie Dolnego Śląska, w których kobiety mają gorszy dostęp do lekarzy specjalistów i gabinetów cytologicznych. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie o tym poinformowana telefonicznie i skierowana na dalsze badania diagnostyczne.

Cytobus jest częścią programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. W ramach projektu Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz współpracujące szpitale zostały doposażone w nowoczesny sprzęt do zaawansowanej diagnostyki i terapii nowotworowej – m.in. kolposkopy optyczne (do pogłębionej diagnostyki raka szyjki macicy. Projekt realizowany jest z Samorządem Województwa Dolnośląskiego. Wydano na niego 1 milion zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). Koszt samego cytobusa to 472 tys. zł.

Aktualnie tworzony jest harmonogram wyjazdów mobilnego gabinetu ginekologicznego. W najbliższym czasie odwiedzi on Syców (19 marca) i Twardogórę (26 marca).

Zapisy na badanie cytologiczne prowadzone są pod numerem telefonu 71/36 89 647 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00). Pod tym numerem można uzyskać także dodatkowe informacje na temat cytobusa.

About the Author

You may also like these

Accessibility Toolbar